Pompa ciepła – jak wybrać?

pompa ciepła / Shutterstock

Pompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej czy klimatyzacji pomieszczeń. Swoją funkcję jednak będzie spełniała tylko wtedy, kiedy odpowiednio przemyślimy zakup i postawimy na urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Pompa ciepła – inwestycja, która się zwraca

Wkład w ochronę środowiska, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a także obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. To niektóre z zalet, jakie może przynieść inwestycja w pompę ciepła – zarówno w domu, jak i w małej firmie. Na rynku jest coraz więcej tych urządzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na któreś z nich, warto porównać ich parametry i funkcje, a także określić swoje potrzeby. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Wydajność pompy ciepła – jak dobrać moc?

Wydajność grzewcza, czyli prawidłowy dobór mocy pompy ciepła na podstawie zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną. Parametr ten określa, ile potrzebujemy energii cieplnej na uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach przy danej temperaturze powietrza na zewnątrz. 

- Pompa ciepła to specyficzne urządzenie, którego działanie różni się od działania kotłów węglowych czy gazowych. Dlatego dobór mocy nie może w obu przypadkach być taki sam. Innym słowem – nie należy wymieniać kotła o mocy 30 kW na pompę ciepła o tej samej wydajności. Pompa musi być dobrana idealnie do zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli z audytu wynika, że aby ogrzać dany dom, potrzebne jest 8 kW energii, należy zainstalować pompę o takich właśnie parametrach. Jeżeli użytkownik zastosuje pompę zbyt dużą, narazi się na tak zwane taktowanie, co oznacza, że urządzenie będzie się włączało i wyłączało. Jest to energetycznie nieefektywne – mówi Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet. 

W katalogach producentów pomp ciepła znajdziemy tabele lub wykresy przedstawiające wydajność grzewczą każdego dostępnego modelu.

Współczynnik sprawności pompy ciepła

Współczynnik sprawności COP określający, ile dane urządzenie potrafi dostarczyć energii cieplnej względem pobranej energii elektrycznej przy określonej temperaturze zewnętrznej. Porównując urządzenia różnych producentów o zbliżonych parametrach, trzeba pamiętać, że większy współczynnik COP oznacza lepszą sprawność pompy ciepła.

Pompa ciepła zależna od sposobu instalacji 

Czynnik chłodniczy i jego właściwości termodynamiczne, dzięki którym pompa ciepła funkcjonuje. Najczęściej stosowanym czynnikiem jest dziś R32 oraz coraz popularniejszy R290 Propan. Obydwa wypierają z rynku dotychczasowy R410, który ma zbyt dużą wartość współczynnika GWP, czyli potencjału tworzenia efektu cieplarnianego. Ze względu na różne właściwości czynników chłodniczych – jeden potrafi zagrzać wodę do 55 st., a drugi do 75 st. – możemy zróżnicować zastosowanie pomp ciepła. I tak, urządzenie z czynnikiem R32 zwane jest pompą niskotemperaturową i najlepiej sprawdzi się przy instalacji podłogowej, natomiast urządzenie z czynnikiem R290 to pompa ciepła wysokotemperaturowa i dedykowana będzie do instalacji grzejnikowej. 

- Problemem dla użytkowników pomp ciepła z czynnikiem R410 w ilości 3 kg może być obowiązek rejestracji urządzenia w bazie CRO oraz dokonywanie płatnych, corocznych kontroli szczelności – zwraca uwagę ekspert.

Pompa ciepła – emisja hałasu 

Emisja hałasu generowana przez jednostkę zewnętrzną, która wpływa na komfort użytkowania. Jego wartość wyrażona w decybelach podawana jest na etykiecie energetycznej znajdującej się na obudowie każdej pompy ciepła. Oprócz komfortu użytkownika należy wziąć pod uwagę również  aspekty prawne dotyczące dopuszczalnego poziomu generowanego hałasu. Coraz częściej słychać o sprawach sądowych, w których to właśnie hałas pompy ciepła jest kością niezgody pomiędzy sąsiadami.

Zakup i wybór pompy ciepła powinien być dobrze przemyślany. Im więcej wysiłku włożymy w cały projekt na etapie przygotowania budynku pod względem termoizolacyjnym, doboru sprawdzonej firmy instalacyjnej czy wyboru samego urządzenia pod nasze potrzeby i warunki, tym bardziej ekonomiczne i przyjemne będzie użytkowanie nowego źródła ciepła.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...