Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Katarzyna Mazurek
rozwiń więcej
Rodzaje kotłów gazowych możemy zróżnicować według czterech kryteriów: sposobu montażu, pełnionych funkcji, sposobu odprowadzania spalin i pobierania powietrza do spalania oraz sprawności. Fot. Blachy Pruszyński

Stając przed wyborem kotła gazowego, nie należy się kierować tylko ich ceną. Cena w głównej mierze zależy od „wyposażenia” takiego kotła, czyli od funkcji i sposobu pracy. To właśnie od funkcji jakie chcemy by pełnił kocioł, rodzaju pomieszczenia adaptowanego na kotłownię, sposobu odprowadzania spalin, a na końcu ceny powinniśmy uzależnić wybór rodzaju kotła gazowego.

Rodzaje kotłów gazowych możemy zróżnicować według czterech kryteriów: sposobu montażu, pełnionych funkcji, sposobu odprowadzania spalin i pobierania powietrza do spalania oraz sprawności.

Sposób montażu

Pod tym względem można wyróżnić kotły wiszące i stojące. Kotły wiszące są mniejsze i tańsze niż kotły stojące. Zaletą ich może być również to, że są wyposażane przez producentów we wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania instalacji. W przypadku kotłów stojących, elementy te najczęściej trzeba dokupić. Kotły wiszące można łączyć z zasobnikami ciepłej wody użytkowej zarówno wiszącymi jak i stojącymi, zaś stojące – tylko ze stojącymi zasobnikami. Kotły stojące za to określane są jako bardziej trwałe.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Funkcje kotła gazowego

Kocioł gazowy może być jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Pierwszy przeznaczony jest do centralnego ogrzewania, czasami z możliwością współpracy z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Drugi zaś posiada dodatkową funkcję przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne mogą być wiszące i stojące. Kotły dwufunkcyjne są zazwyczaj wiszące.

Odprowadzanie spalin i pobieranie powietrza

Kotły z otwartą komorą spalania wymagają dostarczania powietrza z zewnątrz, dlatego zasysają je z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczeniami odpowiednimi do ich lokalizacji są specjalne kotłownie wyposażone w otwory wentylacyjne nawiewne i wywiewne, w których doprowadzane powietrze nie wyziębia ogrzanej przestrzeni. W przypadku kotłów z komorą spalania zamkniętą, powietrze potrzebne do spalania dostarczane jest specjalnym przewodem koncentrycznym typu „rura w rurze”. Rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny, zaś zewnętrzną pobierane jest powietrze. Komin w takim przypadku nie jest konieczny, gdyż spaliny mogą być odprowadzone przewodem bezpośrednio przez ścianę lub dach. Kotły z komorą zamkniętą mogą być montowane w pomieszczeniach użytkowych typu kuchnia czy łazienka.

Kotły z zamknięta komorą spalania wykonywane są tylko jako kotły wiszące.

Zobacz także: Skąd pochodzi energia?

Sprawność

W przypadku sprawności możemy wyróżnić kotły tradycyjne, których sprawność nie przekracza 100% i kotły kondensacyjne o sprawności większej niż 100%, nawet o 10-15%. Jak możliwe jest przekroczenie sprawności 100 %? Kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze skraplającej się pary wodnej występującej w spalinach. Wyglądem kotły tradycyjne i kondensacyjne praktycznie się nie różnią. Ale tylko kotły kondensacyjne występują jako wiszące.

Nieruchomości
Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!
02 maja 2024

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...