Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Kupno i montaż klimatyzatora nie są jedynymi wydatkami związanymi z utrzymaniem porządnej temperatury pomieszczenia. Sporym kosztem, choć rozłożonym w czasie, jest użytkowanie urządzenia. Dlatego też podczas zakupu klimatyzatora, należy wziąć pod uwagę ilość energii jaką będzie pobierał, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Warto szczegółowo zapoznać się z kartami katalogowymi tych urządzeń i porównać je pod kątem ich sprawności cieplnej „COP” oraz energetycznej „EER”.

Sprawność cieplna COP

Sprawność cieplna układu klimatyzatora jest to stosunek mocy cieplnej oddanej do pomieszczenia (czyli mocy grzewczej) do mocy elektrycznej jaką urządzenie pobrało z naszego gniazdka. Współczynniki te wahają w przedziale 1¬–5. Im wyższy współczynnik tym bardziej wydajny jest nasz klimatyzator. Pamiętajmy, że producenci podają współczynniki policzone przy konkretnych, najbardziej korzystnych warunkach. Wówczas COP może różnić się od rzeczywistego.

Powodami obniżenia współczynnika wydajności grzewczej mogą być błędny montaż instalacji oraz wadliwa praca niektórych elementów klimatyzatora (sprężarka). W przypadku doboru klimatyzatora w celach grzewczych COP, powinien być on podstawowym parametrem, względem którego możemy porównywać klimatyzatory.

Klimatyzator o współczynniku COP = 4 , pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii cieplnej. Za pracę klimatyzatora, w tym samym czasie, o niższym współczynniku zapłacimy odpowiednio więcej.

Współczynnik efektywności energetycznej EER

Współczynnik EER jest analogicznym współczynnikiem do COP, lecz odnosi się on do mocy chłodniczej urządzenia. Wybierając klimatyzator jedynie do celów chłodzenia, powinien interesować nas możliwie najwyższy współczynnik EER. W obecnej generacji klimatyzatorów różnica między współczynnikami charakteryzującymi różne typy urządzenia nie jest duża.

Współczynniki i koszty

Przykładowo dla 45 m2 mieszkania, klimatyzator w zwykłym trybie dobowym będzie włączony około 12 godzin. Zakładamy, że gdy nas niema w mieszkaniu chłodzenie nie jest potrzebne. Urządzenie będzie więc pracować przez około 6 godzin dziennie. Średnia opłata za pobraną energię elektryczną to:
• Dziennie: ok. 2 zł (6h*0,8kw/h*0,42b zł/kW/h),
• Miesięcznie: ok. 60 zł.

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...