Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Parlamentarzyści PSL opracowali projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Chcą tym samym zniwelować wpływ, szkodliwej ich zdaniem, wcześniejszej nowelizacji tego przepisu. Mowa o sytuacji, gdy z dniem 26 maja 2013 r. w życie weszła inna nowela do wspomnianej ustawy – z 8 marca 2013 r. Od tego dnia by dokonać zmiany przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III obliguje do każdorazowego uzyskania zgody Ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dotychczas wydanie takiej zgody przewidziane było jedynie w sytuacji, gdy zaistniała potrzeba odrolnienia obszaru większego niż 0,5 ha. W argumentacji, posłowie PSL podają, że zaistniała sytuacja niepotrzebnie komplikuje sprawy i skutecznie uniemożliwia rozwój przede wszystkim małych gruntów. Zdaniem posłów, dużo prościej można było wcześniej uporać się ze wszelkimi formalnościami związanymi z budową na niewielkich działkach oraz przy przygotowaniach projektów małych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W opozycji pozostaje grupa parlamentarzystów-zwolenników nowelizacji. W ich mniemaniu obowiązujące przepisy spełniają swoją funkcję i zapewniają istnienie pełnej kontroli nad wykorzystywaniem gruntów dobrych klas do celów niezwiązanych z rolnictwem.

Zobacz także: Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Zobacz także:  Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?

Zobacz także:Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...