Ocieplenie budynku bez pozwolenia na budowę

Justyna Hek
rozwiń więcej
ocieplenie budynku, termomodernizacja Fot. Fotolia
Większość prac budowlanych wymaga pozwolenia na budowę, chociaż istnieje grupa prac, które wystarczy zgłosić w odpowiedniej jednostce administracyjnej – w starostwie – i grupa prac, których w ogóle nie musimy w żaden sposób zgłaszać. Kiedy pozwolenie na budowę przy ociepleniu budynku nie jest konieczne?

Zdecydowana większość różnorodnych prac budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie, zatrudnienia architekta i zakupu projektu. Istnieją jednak takie prace, które możemy wykonać po uprzednim zgłoszeniu ich w starostwie, na terenie jakiego stoi dany budynek. Ocieplenie budynku jest jedną prac budowlanych zależnych od wielkości domu – mniejsze budynki możemy ocieplić bez pozwolenia na budowę, przy większych uzyskanie pozwolenia będzie konieczne.

Ocieplenie niewysokiego budynku

Jeśli chcemy ocieplić budynek do 12 m wysokości, nie będziemy musieli się starać o pozwolenie na budowę. Tak naprawdę wystarczy tylko zgłoszenie prac do starostwa. Aby dokonać zgłoszenia należy dostarczyć do starostwa wniosek wraz z oświadczeniem o posiadaniu tytułu prawnego do dysponowania gruntem – może to być zarówno prawo własności, jak i użytkowanie wieczyste. Wniosek powinien zawierać informacje o sposobie i rodzaju planowanych prac, ułatwieniem jest brak konieczności dostarczania planów i dodatkowych rysunków. Co istotne, po zgłoszeniu należy odczekać 30 dni. W tym okresie starosta ma prawo odmówić nam możliwości przeprowadzenia prac i poprosić o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli w przeciągu tego czasu nie otrzymamy żadnego sprzeciwu, uznaje się, że posiadamy milczącą zgodę na wykonanie ocieplenia.

Ocieplenie dużego budynku

Ocieplenie budynków powyżej 12 m wysokości wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co łączy się z dużo większą ilością formalności, gdyż do uzyskania takiego pozwolenia konieczne jest postępowanie administracyjne. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołącza się cztery kopie projektu budowlanego i zaświadczenie projektanta dokumentujące jego przynależność do odpowiedniej izby samorządu zawodowego oraz oświadczenie wykazujące prawo do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych. W wyjątkowych sytuacjach potrzebna będzie również decyzja o warunkach zabudowy, jednak dotyczy to tylko miejsc, które nie posiadają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwolenie na budowę uzyskuje się po maksymalnie 65 dniach, jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione prawidłowo. Gdy nie otrzymamy pozwolenia na budowę, możemy się odwołać do wojewody.

Zobacz także:  Zniesienie pozwolenia na budowę

Zobacz także:  Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...