Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Krzysztof Kowalski
rozwiń więcej
Białe wykwity na elewacji z klinkieru szpecą ściany, a powstawać mogą zaraz po jej wzniesieniu. Przed wykwitami możemy się chronić już przed wymurowaniem ściany przez odpowiednie dobieranie materiałów i sposób wykonania. Można je też zwalczyć, gdy już się pojawią.

Piękno, które może się popsuć

Elewacje z klinkieru są bardzo eleganckie i gustowne. Cieszą oko pięknymi, różnorodnymi barwami, kształtami czy fakturami muru. Elewacja tego typu jest bardzo trwała i długo nie zmienia swoich walorów estetycznych. Piękno elewacji z klinkieru może ulec zmianie, gdy na murze niespodziewanie pojawią się białe wykwity. Wykwity to nic innego jak mieszanka soli mineralnych i wody zawartych we wnętrzu muru, które wydostają się na zewnątrz pod wpływem temperatury. Woda na zewnątrz wyparowuje, a na klinkierze zostaje ciężki do usunięcia biały osad.

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Chrońmy się przed wykwitami przed murowaniem ściany z klinkieru

Sole mineralne i woda wewnątrz muru nie znalazły się tam znikąd. Dlatego trzeba uważać, z czego i jak się muruje, bo właśnie to jest powodem naszych późniejszych problemów. Zwróćmy uwagę na parę aspektów, a raczej unikniemy powstawania wykwitów.

Odpowiedni dobór cegły klinkierowej

Producenci przestrzegają zazwyczaj wszelkich norm i wydają produkt o właściwych parametrach. Nie u nich będziemy szukać winy gromadzenia się soli mineralnych, chyba że mamy do czynienia z nieznanym producentem, który oferuje swoje cegły klinkierowe w niezwykle atrakcyjnych cenach. Należy się wtedy zastawić czy towar taki spełnia wszelkie wymagania. Jednak nie producenci, a ci, co magazynują cegły, często są winni gromadzeniu się soli mineralnych na klinkierze. Cegły klinkierowe należy składować pod zakryciem, odizolowane od podłoża, by deszcze i wilgoć się do nich nie dostała. W wodzie opadowej są właśnie różne związki chemiczne, które powodują później nasze nieprzyjemności.

Elementy klinkierowe. Fot. Röben

Odpowiednia zaprawa

Należy stosować zaprawę cementowo-wapienną, gdyż będzie ona nas dodatkowo chronić przed powstawaniem wykwitów. Nie należy stosować cementów z dodatkami oraz-co bardzo ważne-zaprawy o zbyt ciekłej konsystencji. Zbyt wczesne fugowanie może także powodować późniejsze powstawanie osadów. 

Zobacz także: Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Chronienie muru przed czynnikami atmosferycznymi

Podczas wznoszenia muru należy go chronić przed deszczami. Ochronę należy zapewnić nawet do trzech dni po wzniesieniu, a do tego wystarczy zwykła folia budowlana.

Usuwanie powstałych wykwitów i ochrona przed nimi

Gdy, ku naszemu nieszczęściu, na elewacji pojawią się wykwity – w zależności od ich rodzaju – różna będzie z nimi walka. Jeżeli wykwity pojawiają się zaraz po wzniesieniu muru z klinkieru, należy usunąć biały osad wystarczającymi do tego środkami. Wówczas raczej nie powinniśmy się martwić, że po jakimś czasie znów pojawią się wykwity.

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Jeśli wykwity pojawiły się po długim czasie od wykonania elewacji bądź ponownie po ich usunięciu, należy poszukać winy ich powstawania. Należy sprawdzić, którędy woda dostaje się do muru – mogą to być szczeliny w fudze, zaprawie czy na przykład uszkodzona izolacja pionowa.

Widoczne wykwity próbujmy czyścić od najprostszych metod. Zacznijmy od przetarcia na sucho elewacji ostrą szczotką czy gąbką. Gdy to nie pomoże, spróbujmy wodą pod ciśnieniem bądź przetrzyjmy na mokro. Jeśli metody proste dostępne dla nas bez problemu zawiodą, jesteśmy zmuszeni, by udać się do sklepu budowlanego, w celu zakupienia specjalnych środków czyszczących wykwity na klinkierze. Dostaniemy je bez problemu.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Nieruchomości
Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!
02 maja 2024

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...