Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Daniel Dębczak
rozwiń więcej

Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.

Strop Ackermana jest lekki, a puste w środku kształtki ceramiczne zapewniają sztywność nie obciążając nadmiernie ścian konstrukcyjnych. Zbudowany z żelbetowych belek nośnych szerokości 7 cm w rozstawie osiowym co 31 cm wymaga modułowego rozstawu ścian nośnych. Pustaki w zależności od wymaganej nośności, o wymiarach 15, 18, 20 i 22 cm wysokości i długości 19,5 oraz 29,5 cm, pozwalają na szybkie ułożenie konstrukcji. Pas dolny tworzony przez belki i pustaki ceramiczne jest jednocześnie szalunkiem traconym, dzięki temu nie ma konieczności pełnego deskowania stropu, a jedynie miejscowe podparcie w kierunku przeciwnym do ułożonych belek nośnych. Spodnia warstwa jest dobrym podłożem dla tynku będącego wykończeniem sufitu dolnych pomieszczeń.

Charakterystyczne dla stropu typu Ackermana jest brak podciągów i żeber. Płyta opiera się bezpośrednio na słupie rozszerzonym u góry w kształcie grzyba. Rozwiązanie to z zastosowaniem wysokich pustaków ceramicznych i silnie zbrojonych belek pozwala przenosić stropom Ackermana duże obciążenia użytkowe powyżej 5 kN/m2. Toteż stosowane są w magazynach i budynkach przemysłowych i bibliotekach. Znajdujące się w pustakach powietrze sprawia, że strop jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym niż strop monolityczny.

Zaletą stropu Ackermana jest łatwość jego wykonania bez użycia dźwigu, 4 osobowa ekipa jest w stanie w ciągu dnia ułożyć strop na powierzchni 120 m2 i przygotować do wylewania warstwy nadbetonu. Już po 14 dniach od zalania można wznosić ściany na wyższej kondygnacji i układać instalacje. Jednak, podpory pod belkami można zdjąć dopiero po 28 dniach, unikając w ten sposób trwałych odkształceń stropu. Należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić każdy element nośny przed ułożeniem na stropie.

Belki żelbetowe w czasie transportu mogą pękać i nie nadają się do użycia na budowie. Zbrojenie belek szybko ulega zniszczeniu przez korozję, dlatego w składzie budowlanym warto samodzielnie wybrać elementy. Drobne pęknięcia na pustakach są dopuszczalne, ale nie pozwólmy aby wylewany na nie beton wypełnił puste przestrzenie. Ze wszystkich dostępnych na rynku stropów gęsto żebrowych strop Ackermana jest sprawdzonym i elastycznym rozwiązaniem, które łatwo dopasować do potrzeb każdego inwestora.

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...