Stropy w budynkach jednorodzinnych

Paweł Nawrocki
rozwiń więcej
Stropy muszą mieć też odpowiednią masę i sztywność, aby nie wchodziły w rezonans od drgań spowodowanych użytkowaniem / inforCMS
Stropy to poziome przegrody, których zadaniem jest podział budynku na kondygnacje.

Stropy mogą być stropami poddasza, międzykondygnacyjnymi oraz stropami nad piwnicą. Z faktu, że mają różną lokalizację muszą być w różny sposób wykonstruowane. Dotyczy to konstrukcji podłóg, ocieplenia oraz nośności. Stropy są elementami konstrukcyjnymi zatem przenoszą pewne spektrum obciążeń i mają wpływ na sztywność całej budowli. Stropy poddawane są głównie zginaniu od momentów i na takie siły przekrojowe głównie są projektowane. Oczywiście występują też naprężenia poprzeczne, jednak najczęściej mają dostateczną wytrzymałość na zginanie już na etapie projektowania.

Jaki powinien być strop

Stropy muszą mieć też odpowiednią masę i sztywność, aby nie wchodziły w rezonans od drgań spowodowanych użytkowaniem. Oczywiście grubość zależy od materiału konstrukcyjnego. Stropy oprócz usztywniania poziomego, jako pierwsza ważna cecha, muszą bezpiecznie przekazywać obciążenia stałe tj. ciężar własny, wyposażenia, oraz obciążenia zmienne i dynamiczne np.: pobyt ludzi i praca urządzeń, parcie wiatru i śniegu. Obciążenia użytkowe przyjmuje się minimalnie, jako równomiernie rozłożone, 150 kg/m2, na poddaszach użytkowych 50 kg/m2. Oczywiście przyjmowanie obciążeń jest znormalizowane. Wraz z przyjmowaniem mniejszych obciążeń niepewność bezpiecznego oszacowania rośnie mając wyraz we współczynniku obliczeniowym.

Izolacja akustyczna

Kolejną cechą jest ich izolacyjność akustyczna. Dotyczy to głównie dźwięków uderzeniowych. Wyrażona jest jako wskaźnik uderzeniowy stropu i powinien być mniejszy niż 63 dB. Taki wskaźnik można regulować poprzez dużą masę podłóg, najlepiej powyżej 300kg/m2, porowatą strukturę materiału, wielorodzajową strukturę podłóg (różne tłumienie dźwięku i zmiana długości fali).

Polecamy: Drewno jako materiał podłogowy

Bezpieczeństwo

Trzecią ważną cechą stropów jest ochrona przed dymem i ogniem. Z uwagi na sprawność ewentualnej akcji pożarowej oraz możliwość wystąpienia strefy segregacji pożaru najlepiej jeśli odporność pożarowa będzie najwyższa. Ostatnią cechą jest wytrzymałość. To od niej zależy maksymalne ugięcie oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...