Bawniki do drewna: malowanie płyt, podłóg i drzwi – krok po kroku

Justyna Hek
rozwiń więcej
Fot. Fotolia
Barwniki do drewna to świetny pomysł dla tych z nas, którzy posiadają w swoim domu sporo elementów drewnianych i chcą zmienić ich wygląd. Barwniki możemy zastosować na płaskich drewnianych płytach, na podłogach, na drzwiach i innych, drobniejszych elementach. Jak prawidłowo pokryć elementy drewniane barwnikami do drewna?

Barwniki do drewna sprawdzą się na wszystkich powierzchniach drewnianych – od podłogi przez drzwi aż do drobnych elementów wykończenia wnętrz. Takie substancje pozwalają na łatwą i szybką zmianę kolorystyki przestrzeni w domu. W zależności od tego, co chcemy pokryć barwnikiem, powinniśmy zastosować różne metody jego nanoszenia.

Pokrywanie barwnikiem płaskich płyt

Pokrywanie barwnikiem płaskich płyt drewnianych wymaga – w miarę możliwości – ustawienia ich w pozycji poziomej, najlepiej na stojaku lub kilku drewnianych klockach. Żeby ułatwić sobie pracę warto przelać barwnik do płaskiego pojemnika, dzięki temu wygodniej nam będzie nabierać go na pędzel. Pamiętajmy, że barwniki należ rozprowadzać wzdłuż linii słojów, wówczas naturalny układ drewna zostanie efektownie podkreślony. Ważne także aby aplikować barwnik dość szybko i równomiernie. Jeśli po pomalowaniu powierzchni po raz pierwszy zauważymy miejsca mocniej lub słabiej pokryte, nie powinniśmy się tym przejmować – przy drugiej aplikacji najprawdopodobniej się to wyrówna. Często zdarza się tak, że po wyschnięciu pierwszej warstwy na drewnie widoczny jest sypki osad, gdy go zauważymy, pamiętajmy o wytarciu całej powierzchni suchą, szorstką szmatką przed przystąpieniem do nakładania kolejnej warstwy barwnika. Jeśli po dwóch aplikacjach będziemy zadowoleni z efektu, zostawmy drewno do wyschnięcia na całą noc. Dopiero następnego dnia należy pokryć płyty bezbarwną powłoką wykończeniową.

Pokrywanie barwnikiem podłogi

Ze względu na to, że powierzchnia podłogi jest dużo większa niż powierzchnia płyty, powinniśmy nakładać barwnik z pomocą kogoś bliskiego. Wówczas podłoga wyschnie dość równomiernie. Istotne aby pokrywanie danej powierzchni kończyć na styku kolejnych elementów i nie malować więcej niż dwa, trzy na raz. Jeśli wykorzystamy właśnie taki sposób, uda nam się uniknąć śladów po kolejnych aplikacjach. Dodatkowo możemy również rozcierać miękką szmatką miejsca łączące poszczególne z nich.

Pokrywanie barwnikiem drzwi

W przypadku pokrywania barwnikiem drzwi, postępujemy tak, jak z płytą – układamy je na płasko i malujemy najpierw jedną, później drugą stronę. Szczególnie uważajmy przy pokrywaniu barwnikiem krawędzi – najlepiej wykorzystać do tego celu szmatkę i nią wklepywać barwnik. W ten sposób nie dojdzie do ściekania substancji i tym samym zniszczenia drugiej strony drzwi. Gdy malujemy drzwi płycinowe pamiętajmy o odpowiedniej kolejności. Najpierw płyciny, później pół środkowego ramiaka pionowego (element pomiędzy płycinami), następnie dolna listwa poprzeczna, połowa powierzchni ramiaków pionowych, reszta ramiaków środkowego i bocznych, środkowa listwa poprzeczna i druga połowa drzwi pokrywana w takiej samej kolejności.

Zobacz także: Zmiana koloru drewna: barwniki do drewna

Zobacz także: Sposoby wykańczania powierzchni drewnianych

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...