Jak stworzyć praktyczne wejście na poddasze?

Magda Górska
rozwiń więcej
Prócz zajmujących nawet do 15 mkw., efektownych schodów, w sklepach znaleźć możemy kilka rozwiązań, które będą ratunkiem dla posiadaczy niewielkich domów. Fot. ARTDESIGN
Producenci schodów wychodzą naprzeciw posiadaczom niewielkich domów. Dzięki temu bez problemu wybierzemy funkcjonalne wejście na poddasze – bez względu na to, czy zaaranżowaliśmy na nim pokój czy zwykły stryszek.

Prócz zajmujących nawet do 15 mkw., efektownych schodów, w sklepach znaleźć możemy kilka rozwiązań, które będą ratunkiem dla posiadaczy niewielkich domów. Schody gotowe to najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób, by zapewnić sobie funkcjonalne wejście na poddasze.

Siła prostoty

Jeśli nasze poddasze to typowy, rzadko używany stryszek, najlepiej przysłużą nam się schody składane. Zajmują bowiem minimum miejsca. Dodatkowo, kiedy nie są potrzebne, możemy je złożyć i schować do specjalnej skrzyni zamontowanej w stropie. Pamiętajmy jednak, że nie jest to rozwiązanie ani wygodne, ani reprezentacyjne. Jeśli korzystamy ze strychu dosyć często, tego typu schody mogą się nie sprawdzić i przysporzyć nam sporo niewygody.

Zobacz także: Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?

W górę po kole

Rozwiązaniem ciekawym estetycznie i uwielbianym przez dzieci są schody kręcone. To strzał w dziesiątkę, jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować trochę miejsca, aby zamontować nasze wejście na stałe. Będą idealne dla poddasza, z którego korzystamy umiarkowanie często. Niestety nie sprawdzą się one przy wnoszeniu na górę dużych przedmiotów. Zapomnijmy więc o częstym przemeblowywaniu.

Jak we młynie

Jeśli nie jesteśmy przekonani do kręconych schodów pozostaje nam jeszcze jedno wyjście. Schody młynarskie wyglądają jak pochylona drabina, mają jednak szersze stopnie i oczywiście są przyjemniejsze w eksploatowaniu. Będą wygodniejsze, niż składane, jednak tak, jak w przypadku schodów kręconych, musimy przeznaczyć na nie trochę miejsca na stałe.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Wybierając gotowe schody przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:
- jak często korzystamy z poddasza
- ile miejsca mamy do dyspozycji
- ile chcemy przeznaczyć na nie pieniędzy
- czy wybrane przez nas schody pochodzą od sprawdzonych producentów

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...