Rynek nieruchomości: prognoza na 2013 rok

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
rozwiń więcej
Nieruchomości Fot. Fotolia / Fotolia
Rynek nieruchomości pierwotnych w 2013 roku będzie się nieco różnił w poszczególnych miastach, ale można przedstawić pewien ogólny trend. Bardzo duża liczba gotowych mieszkań może spowodować kolejne spadki cen mieszkań. Przeczytaj, czego jeszcze można się spodziewać na rynku nieruchomości.

Oczywiście rynki pierwotne poszczególnych miast rządzą się własną specyfiką i należałoby je rozpatrywać indywidualnie. Niemniej jednak można spróbować pokusić się o generalne prognozy.

Sytuacja gospodarcza na koniec 2012 roku oraz prognozy makroekonomiczne na przyszły rok są niekorzystne, a to przełoży się także na rynek nieruchomości. Ogromna podaż nowych mieszkań przy ograniczonym popycie będzie ciągnęła ceny w dół. Bardzo duża liczba gotowych lokali będzie sprawiać, iż nowe inwestycje, a także te z odległym terminem ukończenia będą musiały zaproponować jeszcze większe dyskonto cenowe. Ale będą również wyjątki. Z naszych obserwacji wynika, iż część deweloperów notuje w ostatnich tygodniach dobre wyniki sprzedażowe. To może ich zachęcić do przetestowania niewielkich podwyżek na początku przyszłego roku, szczególnie jeśli teraz oferują wyjątkowo promocyjne ceny. Wyższe ceny w tych projektach nie będą wynikać z trwałej poprawy koniunktury, a jedynie z mniejszej presji na poprawę wyników sprzedażowych.

Zobacz także: Kondycja deweloperów bez dopłat z „Rodziny na Swoim”

Klienci zamierzający kupić nowe mieszkanie nie będą musieli obawiać się, iż oferowanych lokali zabraknie. Nie warto liczyć jednak na wiele nowych inwestycji, bo deweloperzy skoncentrują się w pierwszej kolejności na wyprzedaży zapasów. Planujący kupno mieszkania będą mogli podejmować decyzje na spokojnie, bez obaw o nagły wzrost cen i bez presji związanej z końcem programu RnS. W przyszłym roku zapowiadana jest liberalizacja rekomendacji S i T, zakładany jest dalszy spadek stóp procentowych oraz wprowadzenie nowego programu wspierającego zakup mieszkania (MdM). W rezultacie na przestrzeni roku mogą spodziewać się wzrostu zdolności kredytowej, na którą dodatkowo pozytywnie wpływać będą niższe ceny mieszkań.

Spodziewamy się, iż pierwsze dwa miesiące przyszłego roku mogą okazać się takim okresem odreagowania po intensywnej końcówce roku i w którym zarówno sprzedający, jak i kupujący obserwować będą rynek. Nie znaczy to jednak, iż mieszkania nie będą się wcale sprzedawać, chociaż będzie to na pewno trudny rok dla firm deweloperskich. Ci, którzy dostosują się do nowych realiów, a są przykłady firm, które sobie dobrze z tym radzą, będą dalej zawierać transakcje. O tym jak będzie wyglądać aktywność kupujących zadecydują obniżki cen na poszczególnych rynkach. Jeśli będą one zauważalne uaktywnią kupujących, jeśli będą minimalne to ruch na rynku zwłaszcza w I połowie 2013 r. będzie niewielki.

Zobacz także: Preferencje klientów przy zakupie mieszkania

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...