Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Na rynku zapanowała duża nerwowość w związku z brakiem wiedzy jakie będą dalsze losy Bezpiecznego Kredytu 2% / shutterstock

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Ile czasu na bank na rozpatrzenie wniosku o Bezpieczny Kredyt 2%

To wszystko sprawia, że grudzień w bankach będzie wyjątkowo nerwowy, a już teraz jest pewne, że nie zdołają one rozpatrzeć wszystkich wniosków kredytowych w terminie. Poślizgi to z kolei następna fala niepewności i niepokoju. Czy w 2024 roku wnioski będą dalej przyjmowane, czy wystarczy pieniędzy, czy ceny mieszkań jeszcze bardziej nie wzrosną, a zadatek wskutek poślizgu w rozpatrywaniu wniosków nie przepadnie. 

– Jest duża niepewność, a ona powoduje, że osoby, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% chcą to zrobić jak najszybciej. Brakuje ze strony ustawodawców gwarancji, że program będzie kontynuowany albo – jeżeli zajdą – to jakie zmiany – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości Mirosław Król.

Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym, na wydanie decyzji w sprawie kredytu hipotecznego bank ma 21 dni kalendarzowych. Czas ten jest liczony od momentu dostarczenia do banku wszystkich potrzebnych dokumentów.

Jednak jak wskazują eksperci portalu Rankomat.pl, rzeczywisty czas oczekiwania na decyzję kredytową liczony od momentu złożenia wniosku może wynosi średnio od czterech do sześciu tygodni.
Ponadto trzeba wiedzieć, że w przypadku dwuetapowej weryfikacji bank podejmuje najpierw wstępną decyzję kredytową, a po analizie zdolności kredytowej klienta wydaje decyzję ostateczną. Decyzja wstępna nie jest dla banku wiążąca.

W ocenie ekspertów portalu, potencjalny kredytobiorca raczej nie ma możliwości przyspieszenia decyzji kredytowej. Może jednak sprawdzić, czy wniosek kredytowy na pewno został wypełniony poprawnie oraz zgromadzić od razu wszystkie potrzebne dokumenty, ograniczając tym samym ewentualne straty czasu wynikające z niedopatrzeń w tych kwestiach.

Zabraknie pieniędzy i przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane?

Opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków tylko potęgują obawy czy w związku z wyczerpaniem limitów kredyt hipoteczny w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% zostanie w ogóle przyznany.

Eksperci rynku nieruchomości przyznają, że ilość fake newsów i niesprawdzonych informacji, które powielane są przez konsumentów jest duża. Zaczynając od informacji, że to już koniec programu, przez takie, że od stycznia będzie on tak ograniczony, że już na początku roku wyczerpie się cała pula i nie będzie się o co starać.

– Prawdą jest, że przyszłość tego programu zależy od decyzji politycznych. Na ten moment jednak panika jest złym doradcą, bo powoduje, że drastycznie szybko rośnie popyt na mieszkania, a to powoduje wzrost cen na rynku deweloperskim i powoli także na rynku wtórnym – uważa Mirosław Król.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że podpisano już 40 tysięcy umów kredytowych. Kolejne są procedowane. Z każdym tygodniem czas potwierdzenia umowy kredytowej wydłuża się z powodu obciążeń systemów weryfikacyjnych w bankach.

– Procedury trwają i klienci powinni być na to pogotowi. Uprzedzamy ich, że czas oczekiwania na decyzje może wynieść nawet kwartał. Problemem jest to, że bardzo często takie osoby upatrują sobie mieszkanie i zależy im na jak najszybszym zakupie. Spotkałem się także z sytuacjami, że osoba decydująca się na kredyt natychmiastowo wypowiadała wynajem lokalu i wielkim zaskoczeniem był fakt, że na kredyt nie czeka się kilka dni, a kilka tygodni – dodaje ekspert.

Zabraknie pieniędzy na bezpieczne kredyty albo mieszkań do kupna

W bankach trwa wyścig o pieniądze z kredytów hipotecznych przyznawanych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, a na rynku nieruchomości – o dostępne do kupna mieszkania, których liczba w ofercie błyskawicznie się zmniejsza.

Na ścieżkę wzrostu wróciły również ceny mieszkań, które są wyższe niż w roku 2022 o kilkanaście procent na rynku deweloperskim i o kilka procent na rynku wtórnym. Najbardziej rosną ceny w dużych miastach.

– Bezpieczny Kredyt 2% wzmógł popyt na kredyty hipoteczne. Był czas inflacji i czas zatrzymania rozwoju rynku nieruchomości. Teraz mamy odmrożenie zainteresowania i widzimy, że konsumenci ruszyli na zakupy. Zasoby nowych mieszkań nie są imponujące, dostępność jest mała, zainteresowanie rośnie, co oznacza, że ceny również rosną i to o kilkanaście procent w skali roku. W Szczecinie na przykład aż o 15 procent – mówi Mirosław Król.

Co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%

Na pewno w grudniu banki rozpatrzą jeszcze kilka tysięcy wniosków i przyznają kilka tysięcy nowych kredytów hipotecznych do wykorzystania w programie Bezpieczny Kredyt 2%.

Nie wiadomo natomiast co będzie dalej.

Co prawda ówczesny minister rozwoju Waldemar Buda zapewniał, że gdy wyczerpie się limit środków przyznanych na dopłaty do oprocentowania kredytów udzielonych w 2023 r., limit ten dla Banku Gospodarstwa Krajowego rząd natychmiast zwiększy. Problem w tym, że jest już inny rząd i to taki, który według wszelkiego prawdopodobieństwa nie uzyska w Sejmie wotum zaufania by po pierwszych dwóch tygodniach swojego istnienia zarządzać krajem.

Nowy rząd, jeśli będzie to koalicyjny, w programach wyborczych zapewniał kontynuowanie programu i to nawet na lepszych warunkach – łącznie z opłacaniem nie nadwyżki nad 2 proc., ale całej raty odsetkowej w ciągu pierwszych dziesięciu lat korzystania z kredytu hipotecznego z tego programu.
Jednak teraz nie ma konkretnych projektów aktów prawnych – ani w tej sprawie, ani w innych generujących wysokie koszty dla budżetu, bo jak podkreślają liderzy partii mających realne szanse nowy rząd utworzyć, najpierw musi być ustawa budżetowa a dopiero potem decyzje zmian w programach socjalnych.

Pośpiech zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem 2% w tej sytuacji jest więc zrozumiały, bo wszystko jest możliwe, a rodzące się w związku z niepewnością prawną pytania znajdą swoją odpowiedź zapewne dopiero za dwa-trzy miesiące. Wtedy też być może sytuacja się ustabilizuje; mając pewność prawną prawdopodobnie część zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem zapewne zaczeka na korzystniejsze rozwiązania, większą ofertę mieszkań na rynku, czy może nawet oczekując spadku ich cen.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...