Fotowoltaika – co robić z nadwyżką energii? Przydomowy magazyn energii u 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznych

Nadwyżki energii z fotowoltaiki - do czego są wykorzystywane / Oferteo.pl

Jak Polacy wykorzystują nadwyżki prądu wytworzonego za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych - zbadał to serwis Oferteo.pl. Wyniki pokazują, że kluczowe dla rozwoju OZE magazyny energii nie cieszą się jeszcze w naszym kraju znaczącą popularnością. W Polsce tylko 15% posiadaczy instalacji FV korzysta z rozwiązań do magazynowania nadwyżek produkowanej energii, z których większość wykorzystywana jest na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego.

Co zrobić z nadwyżką energii z fotowoltaiki?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą skierować nadwyżkę wytworzonego prądu do magazynu energii, wykorzystać ją do zaspokojenia bieżących potrzeb lub sprzedać go do sieci w ramach systemu net billing. Dzięki niemu można otrzymać wynagrodzenie od zakładu energetycznego za przekazany do sieci prąd. Im więcej nadmiarowej energii zostanie wytworzone w instalacji fotowoltaicznej, tym więcej można na niej zarobić. 

Badanie przeprowadzone przez serwis Oferteo.pl pokazuje, że 15% posiadaczy instalacji fotowoltaicznej przechowuje nadwyżki prądu w przydomowym magazynie energii. Zachętą do stosowania takiego rozwiązania może być wsparcie w ramach programu Mój Prąd 5.0, który umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu magazynu energii sięgające 16 tys. zł.

Z nadwyżek głównie zasilamy i ogrzewamy

Połowa spośród badanych dysponujących magazynem energii wykorzystuje nadwyżki wyprodukowanego prądu do zasilania domowych urządzeń. Drugim najpopularniejszym wśród respondentów sposobem zużycia nadmiaru energii jest podgrzewanie wody (40%). 

Z kolei co czwarty właściciel magazynu energii pożytkuje nadwyżki do zasilania pomp ciepła. Za pośrednictwem nadwyżek energii respondenci zasilają klimatyzację (18%), ogrzewają swój dom lub mieszkanie (15%), a także ładują samochody elektryczne (15%). 

 

 

Oferteo.pl

Źródło danych:
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o fotowoltaice i pompach ciepła w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w lipcu 2023 roku.  
Próba badawcza wyniosła 354 osoby, które w 2022 roku zamówiły montaż instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła. 

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...