Rusza portal e-Budownictwo. Jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa

portal e-Budownictwo. Jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa / Shutterstock

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Nowy portal e-Budownictwo

Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego "Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce", który odbywa się w środę w Warszawie, prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska ogłosiła uruchomienie portalu e-Budownictwo. "To swoista brama dostępowa - jedno okno, w którym gromadzone będą wszystkie usługi, wszystkie systemy i rejestry. Dzięki tej jednej bramie dostępowej, czy to obywatel, czy to urzędnik będą mieli możliwość zalogowania się do wszystkich systemów i skorzystania ze wszystkich usług" - poinformowała Cabańska.

Portal e-wykonań zastępczych

Dodała, że na początku września GUNB uruchomi nowy portal e-wykonań zastępczych. "To bardzo ważne rozwiązanie przede wszystkim dla nadzoru budowlanego. System będzie wspierał nadzór budowlany w realizacji tych wykonań" - wyjaśniła Cabańska.

Kup książkę: Rozliczamy najem

Wyzwania cyfryzacji procesu budowlanego

Prezes GUNB oceniła, że prowadzona przez urząd od 2020 r. cyfryzacja procesu budowlanego to "bardzo trudny złożony proces".

"To jest nie tylko wprowadzanie nowych rozwiązań, ale także modernizacja, dostosowanie istniejących systemów. To jest także szeroko rozumiana współpraca ze wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjno-budowalnego" - wskazała Cabańska. Dodała, że cyfryzacja wymagała zmian w prawie budowlanym, podjęcia współpracy z samorządami, przeprowadzenia modernizacji istniejących procesów IT, stworzenia nowych narzędzi informatycznych dla obywateli. "W ostatnich latach sfrezowaliśmy książkę obiektu, dziennik budowy, rejestr uprawnień budowlanych" - wymieniła m.in. Cabańska.

Kierunki zmian w procesie budowlanym

"Trzy lata temu nikt by nie pomyślał, że można rozpocząć budowę domu z kanapy w swoim salonie. Dzisiaj to już możliwe" - zwróciła uwagę.

"Trzeba pokazywać, że w całym procesie budowlanym są etapy, które są niepotrzebne, można to pominąć, można to ograniczyć, można to uprościć do informacji w formie elektronicznej. Do tego musimy zmierzać, bo dzisiaj proces budowlany, cała branża budowlana, to jest wielki motor naszej gospodarki" - podkreślił z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że poprzez wskazywanie ułatwień trzeba proces budowlany uczynić "znośnym dla inwestora". Tym bardziej, że jak wskazał minister, przepisy europejskie nakładają na inwestora dodatkowe wymogi związane z energooszczędnością, z bezpieczeństwem.

"Jest taka zasada, którą chcielibyśmy wprowadzić, że jeden, nowy obowiązek dla przedsiębiorców, to jeden usunięty z porządku prawnego. "Jak sądzę w kolejnej kadencji, bo nie zdążymy już w tej, wprowadzimy taką regułę. Ona dla budownictw się idealnie nadaje" - poinformował Buda. Zwrócił uwagę, że nie może być tak, że nakładane są na uczestników procesu budowlanego kolejne obowiązki bez zmniejszenia obciążeń. "To nie służy konkurencyjności" - ocenił minister.

"Myślę, że jeśli doprowadzimy procesy cyfryzacyjne do końca, to (...) do urzędu będzie przychodziło się (...) w sytuacji nietypowej, a nie w standardowej" - powiedział Buda.

Inicjatywy w zakresie Modelowania Informacji o Budynku

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński dodał natomiast, że w ministerstwie pracuje zespół zajmujący się systemem Building Information Modeling (Modelowanie Informacji o Budynku - cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych parametrów obiektu budowlanego służący, jako baza wiedzy dla uczestników procesu inwestycyjnego).

"Zespół za kilka tygodni ogłosi raport ze swojej działalności i przedstawi ścieżkę szybkich zmian i dojścia do bardzo nowoczesnego budowania w Polsce" - zapowiedział Uściński.

autorka: Anna Bytniewska

 

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...