Sezon grzewczy 2023/2024 – ile będzie kosztował prąd i gaz

Sezon grzewczy 2023/2024 – ile będzie kosztował prąd i gaz / Shutterstock

Półmetek wakacji to najlepszy czas na to, aby pomyśleć i przygotować się na kolejny sezon grzewczy. Od lat właśnie w okresie letnim ceny energii elektrycznej i gazu są najniższe w roku. Pomimo wdrożenia tarcz ochronnych, mieszkańcy muszą liczyć się z podwyżkami i to znaczącymi. Na rosnące koszty utrzymania mieszkań składa się wiele czynników, między innymi rosnąca płaca minimalna. Wszystko to odbije się na naszych portfelach. 

Cena energii elektrycznej

Punktów na liście podwyżek jest kilka. Pierwszy dotyczy energii elektrycznej. Oferty jakie aktualnie otrzymujemy opiewają na kwotę około 839 PLN/MWh. Na dzień dzisiejszy dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obowiązują stawki na poziomie 698 PLN/MWh, które wynegocjowaliśmy w zeszłym roku. 

Widzimy więc, że mamy do czynienia z 20% podwyżką rok do roku. Jest to o tyle niepokojące, że na rynkach światowych ceny wyraźnie spadają nawet poniżej tych, które były przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą. Niestety, wspólnoty i spółdzielnie nie mogą kupować energii bezpośrednio na giełdzie czy od największych dostawców. 

Jesteśmy zobowiązani do korzystania z pośredników, którzy sami wytwarzają energię. Wspólnoty i spółdzielnie, które mają kontrakty terminowe, kończące się z końcem roku, będą zawierały nowe umowy na wyższe niż przed rokiem kwoty. Pamiętajmy również, że 31 grudnia przestaje obowiązywać tarcza, jeśli nie zostanie przedłużona podwyżki czekają nas już od 1 stycznia 2024 roku.

Cena gazu

Druga ważna kwestia to cena gazu. Dziś jest ona zablokowana na poziomie 200 PLN/MWh. Jeszcze dwa lata temu było to 80 do 100PLN/MWh. Są również takie przypadki wspólnot, które zawierały kontrakty długoterminowe z gwarancją ceny. W takich przypadkach cena np. gazu jest poniżej 100 PLN/MWh. Podmioty, które nie miały zakontraktowanych niższych stawek za paliwo gazowe płacą nawet 100% więcej niż jeszcze w ubiegłym roku. 

Zarówno ceny gazu i energii eklektycznej byłyby niższe, gdyby były one uwolnione i gdybyśmy my jako wspólnoty i spółdzielnie mogli korzystać z ofert szerszego grona firm. Zwiększenie konkurencji daje szansę, że oferowane ceny będą jak najbardziej zbliżone do tych na rynkach światowych.  

Nie zapominajmy również, że opłaty za prąd i gaz to tylko dwa elementy opłat, które ponoszą mieszkańcy. Każdego roku kontraktujemy usługi związane z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie. Koszty związane z utrzymaniem czystości, usługi ogrodnika czy ochrony są związane z płacą minimalna, która z każdym rokiem rośnie. Tegoroczna podwyżka na poziomie 20 % również wpłynie na rachunki, jakie płacą mieszkańcy. 

Coroczne podwyżki to już tradycja. Chociaż wielu z nas jest jeszcze przed wakacjami już teraz powinniśmy pomyśleć o zbliżającym się sezonie grzewczym i rachunkach za energię elektryczną, które niestety będą wyższe. 

Autor komentarza: Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.

 Zobacz także: Sezon grzewczy 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

pokaż więcej
Proszę czekać...