Spadają ceny mieszkań w całej Polsce – sprawdź, gdzie najbardziej

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Nieruchomości Fot. Fotolia / Fotolia
Ceny mieszkań spadają w całej Polsce, największe obniżki odnotowano w najlepszych lokalizacjach dużych miast. Jednak spadają głównie ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Najbardziej spadły ceny mieszkań w Gdańsku, bo aż o 22,5 proc. Gdzie jeszcze można kupić tańsze mieszkanie?

– Najdroższe lokalizacje, wcześniej najpewniej opierające się korekcie cenowej, najbardziej staniały w Krakowie i Gdańsku – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

W stolicy Małopolski procentowo największe zniżki stały się udziałem Starego Miasta i Zwierzyńca. W Gdańsku, w którym ceny ofertowe w ciągu roku zniżkowały o 8,6 proc., podobny los dotyczył cen ofertowych Śródmieścia i Oliwy. Natomiast symboliczne, nie przekraczające 2 proc. spadki zanotowały w tych miastach lokalizacje popularne, peryferyjne, z cenami na najbardziej dostępnym poziomie.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

– We Wrocławiu, gdzie ceny ofertowe na mieszkaniowym rynku pierwotnym obsunęły się pomiędzy pierwszymi kwartałami ubiegłego i bieżącego roku o 10,3 proc., najbardziej potaniało Psie Pole i Fabryczna (odpowiednio o 13,9 i 9,8 proc.), lokalizacje nie najdroższe, ale około centralne – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – Natomiast ceny w stolicy Dolnego Śląska trzymają mieszkania na Starym Mieście, gdzie oferta jest ograniczona, a stawki jak na taką lokalizację raczej mało wygórowane – podkreśla analityk.

Poznań natomiast jest miastem, w którym ogólnie przecena mieszkań deweloperskich najbardziej wytraca impet w ostatnich miesiącach. Wyniosła ona tu niespełna 5 proc., a więc niewiele w odniesieniu do innych głównych miast Polski. Jeżyce z dwucyfrową przeceną lokali z pierwszej ręki są tylko wyjątkiem potwierdzającym tę regułę. Jest bardzo prawdopodobne, że poznańska lokalizacja będzie pierwszą w kraju, gdzie spadki cen mieszkań wyczerpią całkowicie swój potencjał.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

– Wyraźnie więc widać, że deweloperzy coraz mniej chętnie korygują w dół swoje cenniki w przypadku inwestycji realizowanych w mniej eksponowanych, popularnych  lokalizacjach. Są to ceny ofertowe, od których wciąż można jeszcze wywalczyć mniejszy czy większy rabat, ale mimo wszystko cennik podstawowy jest głównym narzędziem walki konkurencyjnej firm deweloperskich. Skoro więc ceny ofertowe mieszkań z segmentu popularnego tracą potencjał spadkowy, to być może oznacza, że „wojna cenowa” powoli przechodzi do historii, a ceny mieszkań z popularnej półki z trendu spadkowego wchodzą w okres stabilizacji. Regułę tę potwierdza przykład kilku głównych miast Polski, w tym samej Warszawy, a więc można to uznać za wiarygodny sygnał zbliżania się dużymi krokami krajowej mieszkaniówki do koniunkturalnego dołka – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...