Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Mieszkanie. Fot. Fotolia / Fotolia
Deweloperzy budują najwięcej mieszkań z najpopularniejszego segmentu. Wielkość najczęściej kupowanego mieszkania jest różna w zależności od miasta, tam gdzie jest drożej kupujemy mniejsze mieszkania, więc i takie budują tam deweloperzy – daje im to szansę na dobry zysk.

Deweloperzy w dużych miastach, w których jest drożej, bo i konkurencja jest większa, budują mniejsze mieszkania, popularny segment w najdroższych miastach Polski nie przekracza 50 metrów kwadratowych.

Coraz częściej też deweloper decydując się na wielkości inwestycji bierze pod uwagę też zdolność kredytową przeciętnej polskiej rodziny. Niestety ta jest coraz mniejsza, Polacy nie mogą dostać większych kredytów. Zasadniczy wpływ na tę sytuację miała Rekomendacja SII, która pozwala bankom wyliczać zdolność kredytową maksymalnie na 25 lat. Dodatkowo sytuacja kredytobiorców została utrudniona z powodu wycofywania się przez banki z kredytów w obcych walutach. Przeciętny kredytobiorca właściwie nie ma co liczyć na kredyt w obcej walucie, a kredyty w rodzimej walucie są droższe – dla wielu chętnych choćby z tego powodu mogą znaleźć się poza zasięgiem. Deweloperzy, którym zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania trzymają rękę na pulsie i budują takie, na które stać Polaków – najwięcej mamy mieszkań trzydziestometrowych i czterdziestometrowych.

Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?

Deweloperzy również uwzględniają w swoich inwestycjach dużą grupę ludzi zainteresowanych kupnem mieszkania z rządowym dofinansowaniem w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Oznacza to, że muszą wybudować mieszkania o metrażu do 75 metrów kwadratowych dla małżeństw i całą pulę mieszkań do 50 metrów kwadratowych. Oprócz tego muszą zaoferować taki standard by można było sprzedać mieszkanie za kwotę, która uwzględni narzucony przez program limit cenowy dla danego regionu. Jednak z dopłat w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” można korzystać do końca 2012 roku, dla deweloperów taka perspektywa nie jest korzystna. Później deweloperzy będą mieli utrudnione zadanie, bo wielu młodych rodzin nie będzie stać na samodzielne płacenie kredytu – w tej chwili państwo im pomaga i dopłaca do 50% odsetek do każdej raty przez 8 lat, co oznacza przeciętnie o 40% mniejszą comiesięczną ratę, a to już naprawdę zauważalna różnica. Może się to wiązać ze znacznym spadkiem sprzedaży mieszkań od następnego roku. W związku z tym deweloperzy stawiają na budowanie niewielkich mieszkań, często nawet poniżej trzydziestu metrów kwadratowych.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...