Czym kierują się krakowianie przy wyborze nowego mieszkania?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
rozwiń więcej
Szymon Jungiewicz
rozwiń więcej
Średnia cena transakcyjna lokali z rynku wtórnego w Krakowie wyniosła w całym 2010 r. 6 483 zł/mkw.

Jak pokazują analizy rynkowe, ceny mieszkań z jakimi spotykamy się w ogłoszeniach, często odbiegają od rzeczywistych. Większość z nas ulega z góry wyznaczonym cenom przez firmy deweloperskie. Jednak każdy potencjalny nabywca powinien wiedzieć, że należy opierać się na cenach transakcyjnych, bo tylko dzięki nim mogą najwięcej zyskać.

Poniżej przedstawiono mapę średnich cen transakcyjnych mieszkań, która została przygotowana na podstawie danych firmy Emmerson Evaluation dotyczących obrotu lokalami mieszkalnymi na terenie Krakowa w 2010 roku. Opiera się ona na rzeczywistych cenach rynkowych – ukazuje więc realną wartość mieszkań własnościowych nie tylko w poszczególnych dzielnicach, ale także w konkretnych obrębach miasta.

Liczy się miejsce

Średnia cena transakcyjna lokali z rynku wtórnego w Krakowie wyniosła w całym 2010 r. 6 483 zł/m2., jednak w zależności od lokalizacji dało się zauważyć znaczne wahania stawek. Na tej podstawie można stwierdzić, że lokalizacja nadal ma decydujący wpływ na cenę mieszkania. Im bliżej centrum oraz im bardziej dogodne otoczenie tym trzeba głębiej sięgnąć do portfela. Zgodnie z tym najwięcej za mkw. powierzchni żądano po północnej stronie Wisły, na terenie dzielnic Krowodrza i Stare Miasto. Bezsprzecznie najwyższe ceny osiągają oczywiście lokale mieszkalne usytuowane w sąsiedztwie Rynku Głównego i Wawelu, gdzie stawki przekraczały w zeszłym roku pułap 12 tys. zł/m2. Na podstawie załączonej mapy można wyznaczyć swego rodzaju ciąg cen wyższych od krakowskiej średniej, który rozpoczyna się od rejonu ulicy Królowej Jadwigi i Tadeusza Kościuszki, następnie biegnie między Alejami Mickiewicza i Słowackiego z jednej strony, a ulicą Dietla i Lubicz z drugiej, i dalej aż do okolic Alei 29 Listopada i Cmentarza Rakowickiego. Co ciekawe, transakcje wyraźnie przekraczające średnią dla miasta miały miejsce również w niektórych rejonach dzielnicy Zwierzyniec. Poza tym z wyższymi cenami trzeba było się liczyć szukając mieszkania w rejonach zlokalizowanych od wspomnianych Alei w stronę Bronowic. Z kolei tańsze mieszkania najłatwiej było oczywiście znaleźć we wschodniej części Krakowa poczynając od Wzgórz Krzesławickich, Nowej Huty aż po wschodnie rejony dzielnic Podgórze oraz Bieżanowa – Prokocimia.

Zobacz także: O czym należy pamiętać szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Gdzie taniej w centrum, czy na obrzeżu? 

Jeżeli chodzi o zestawienie średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym uwzględniające podział na pięć głównych rejonów miasta, to w 2010 r. najdrożej było oczywiście w Śródmieściu, gdzie przeciętna cena wyniosła 7,3 tys. zł/m2. Może wydawać się to niedużo, zwłaszcza w relacji do cen lokali z rynku pierwotnego na tym obszarze. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz doskonałej lokalizacji sporą część znajdującej się tu zabudowy mieszkaniowej charakteryzuje zły stan techniczny. Wadą często zaniedbanych kamienic jest również nieadekwatny do dzisiejszych standardów rozkład lokali. Poza tym takie obiekty często mają nieuregulowana sytuacje prawną. Wszystko to oraz wymóg doliczenia do ceny kosztów renowacji powoduje, że różnica pomiędzy stawkami z rynku wtórnego i pierwotnego jest dość znaczna. Drugie miejsce zajmuje obszar dawnej dzielnicy Krowodrza, z przeciętną ceną na poziomie 6 948 zł/mkw. Następne w kolejności są rejony Podgórza, gdzie za lokal mieszkalny płacono przeciętnie 6 tys. zł/m2. Ostatnie miejsce przypadło dawnemu obszarowi Nowej Huty (5,5 tys. zł/m2.), który dzisiaj składa się z pięciu dzielnic.

Zobacz także: Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...