Jak znaleźć dobrego fachowca do remontu mieszkania lub domu?

Jak znaleźć dobrego fachowca do remontu mieszkania lub domu? / Shutterstock

Obecnie znalezienie odpowiednich fachowców do budowy lub remontu domu może stanowić wyzwanie dla wielu osób. Podczas gdy popyt na usługi budowlane stale rośnie, dostępność wyszkolonych specjalistów nie zawsze nadąża za tą tendencją. Jak zatem znaleźć solidnego fachowca oraz jakie są szacunkowe koszty i czas związanych z remontem domu odpowiada ekspert budowlany Robert Skulimowski.

Obecnie na rynku istnieje popyt na różnorodne umiejętności fachowców, takich jak murarze, stolarze, hydraulicy, elektrycy i inni. Wiele osób szuka wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie sprostać ich indywidualnym potrzebom budowlanym. Niemniej jednak, znalezienie takiego fachowca może być trudne, ponieważ liczba dostępnych specjalistów nie zawsze odpowiada zapotrzebowaniu.

Wybór odpowiedniego fachowca

Istnieje kilka sposobów na znalezienie solidnego fachowca. Jednym z najpopularniejszych jest korzystanie z rekomendacji od znajomych i rodziny, którzy mieli pozytywne doświadczenia z danymi specjalistami. Internet to również cenne narzędzie, ponieważ można znaleźć recenzje i oceny fachowców na różnych platformach internetowych, co pozwoli potencjalnym klientom na dokonanie świadomego wyboru.

- Wybierając fachowca do budowy lub remontu domu, istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim należy upewnić się, że dany fachowiec posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w swojej dziedzinie. Warto również zapytać o referencje od poprzednich klientów, aby ocenić jakość wykonanej pracy. Dobry fachowiec powinien być dobrze zorganizowany, terminowy i komunikatywny – mówi inżynier budownictwa oraz prezes New-House Robert Skulimowski. 

Przed rozpoczęciem współpracy z wybranym fachowcem warto zajrzeć do jego portfela prac. Przeglądanie portfolio zakończonych projektów pozwoli ocenić styl, jakość i zakres umiejętności fachowca. Co ważne, warto również spotkać się osobiste i porozmawiać o oczekiwaniach. W przypadku wyboru fachowca do większego projektu, warto zorganizować spotkanie osobiste, aby omówić szczegóły, zapoznać się z planami i upewnić się, czy fachowiec jest odpowiedni dla danego projektu.

- Coraz częściej klienci postanawiają spisać umowę. Zawarcie szczegółowej umowy z fachowcem jest ważne dla określenia zakresu prac, kosztów i terminów. Warto również przedyskutować kwestie gwarancji i zabezpieczeń płatności. Dzięki temu będziemy spokojni o nasz projekt – dodaje inżynier budownictwa.

Średni koszt i czas trwania remontu

Co do czasu trwania remontu całego domu, należy pamiętać, że różne czynniki mogą wpływać na to, jak długo potrwa taki projekt. Metraż budynku, zakres prac, dostępność materiałów i ilość pracowników wpłyną na czas trwania projektu. Przy większych remontach zazwyczaj należy się spodziewać dłuższego czasu realizacji, szczególnie jeśli wymaga to koordynacji różnych specjalistów. Przy mniejszych remontach można się spodziewać, że proces zajmie kilka tygodni, natomiast większe projekty mogą trwać od kilku miesięcy do roku.

- Jeśli chodzi o koszt współpracy z fachowcem, warto zauważyć, że ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji, skali projektu i specyfikacji prac. Przy remoncie, który obejmuje zrywanie kafelków i inne prace związane z wykończeniem wnętrz, koszty będą się różnić. Obecnie średni koszt wykończenia domu od stanu deweloperskiego to około 1400 zł/m2 za średni standard. Cena obejmuje materiał i robociznęNajlepiej skonsultować się z co najmniej kilkoma fachowcami, aby uzyskać wyceny i porównać oferty. Warto pamiętać, że najtańsza oferta nie zawsze oznacza najlepszą jakość usług – dodaje ekspert.

Podsumowując, dostępność wyszkolonych fachowców w dziedzinie budowlanej może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwa. Istnieje wiele sposobów na znalezienie solidnego fachowca, takich jak korzystanie z rekomendacji, czytanie recenzji online i przeprowadzanie starannych badań. Kluczowe jest również zwrócenie uwagi na kwalifikacje, doświadczenie i referencje fachowca. Koszty i czas trwania remontu będą zależne od indywidualnych czynników, takich jak zakres prac i specyfikacja projektu. Warto dokładnie zbadać te kwestie przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym fachowcem.

Robert Skulimowski – inżynier budownictwa, prezes New-House

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...