Jak przebudować strop we wnętrzu starego domu?

Damian Zagozdżon
rozwiń więcej
Przebudowę stropu możemy zaliczyć do prac modernizacyjnych. / Fotolia
Przebudowę stropu możemy zaliczyć do prac modernizacyjnych. Aby prawidłowo wykonać prace modernizacyjne we wnętrzu starego domu, w pierwszej kolejności należy zaplanować, określić zakres i sporządzić szczegółowy plan modernizacji budynku. Zanim przystąpimy do realizacji, musimy ocenić też stan techniczny istniejącego budynku.

Przebudowa a dodatkowe obciążenie stropu

Jeśli strop, zwłaszcza z belek drewnianych nie jest uszkodzony to należy sprawdzić czy przekrój belek i ich liczba wystarczy by przyjąć dodatkowe obciążenie. Stropy drewniane, szczególnie na poddaszu, dla których pierwotnie nie przewidywano nowych obciążeń, powinny być wzmocnione. Dosyć często zdarza się, że takie stropy nie nadają się, by dźwigać nowoczesne instalacje i urządzenia, np. w łazienkach. Dlatego w takich przypadkach wzmocnienie stropu staje się koniecznością.

Zobacz także: Jaki strop zastosować nad piwnicą?

Jak wzmocnić strop?

W tym celu należy dodatkowo wbudować belki drewniane albo też na nowo wykonać strop betonowy. Warstwę betonu często nakład się też pod pomieszczeniami „mokrymi” ( tzn. pomieszczeniami, które są szczególnie narażone na zbieranie się wilgoci), aby uchronić strop z belek drewnianych przed wilgocią.

Wytrzymałość stropu

Ostateczną decyzję o wytrzymałości stropu może wydać tylko fachowiec, czyli inżynier konstruktor, architekt oraz w niektórych przypadkach cieśla. Należy zauważyć różnicę między wytrzymałością konstrukcyjną stropu a wytrzymałością graniczną na obciążenia wyjątkowe.  Pierwsza dotyczy obciążeń stałych występujących na co dzień, natomiast obciążenia drugiego rodzaju występują rzadko, ale nie można ich zupełnie wykluczyć. Strop musi wytrzymać nawet obciążenia wyjątkowe. Trzeba, więc uwzględnić tę różnicę.

Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?

Pozwolenie na przebudowę

Może okazać się, że niedopuszczalna jest jakakolwiek zmiana użytkowania bez wzmocnienia konstrukcji lub korekty naszych zamierzeń. Stąd też mając zamiar przebudować lub zmienić przeznaczenie domu, pytamy najpierw władze nadzoru budowlanego.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...