Jak położyć nową podłogę na gruncie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej
W starych domach korzystne jest również, abyś ocieplił podłogi.

Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, musisz się przygotować na remont posadzki. W starych domach korzystne jest również, abyś ocieplił podłogi. Dzięki temu zmniejszysz ucieczkę ciepła tą droga oraz będziesz mógł położyć dowolne pokrycie podłogowe.

Jak budowano kiedyś?

Podłogi parteru w domach bez podpiwniczenia układane były dawniej na drewnianych legarach, opartych o murowane lub betonowe słupki, połączone z gruntem. Przestrzeń podpodłogową wentylowano przez otwory umieszczone w cokole domu, dzięki czemu nie gromadziła się tam wilgoć sprzyjająca niszczeniu drewnianych elementów. Remont takiej podłogi musisz połączyć z jej ociepleniem, a także z utworzeniem izolacji przeciwwilgociowej. Będzie to wymagać od Ciebie usunięcia wszystkich elementów podpodłogowych i utworzenia nowych warstw.

Jak wyremontować starą podłogę?

Kiedy usuniesz słupki i legary utworzy Ci się zagłębienie sięgające 30–50 cm od poziomu podłogi, gdzie z powodzeniem zmieścisz nowe warstwy podpodłogowe. Ich łączna grubość wyniesie 25–30 cm zależnie od grubości izolacji cieplnej, zatem konieczne będziesz musiał podwyższyć poziomu gruntu podsypką z piasku lub pospółki i przykryć ją chudym betonem. Grubość warstwy z chudego betonu (B 10) powinieneś wykonać na co najmniej 5 cm, a jego powierzchnię będziesz musiał wyrównać.

Zobacz także: Jak zbudowana jest wykładzina dywanowa?

Następnie na tym podkładzie ułóż izolację przeciwwilgociową, która powinna sięgać aż do poziomu izolacji poziomej na ścianach fundamentowych. Do tego celu możesz użyć grubszej folii budowlanej lub papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru.
Na izolacji przeciwwilgociowej połóż tzw. twarde płyty styropianowe odmiany FS 100 o grubości 10–15 cm, przy czym warto, abyś ułożył je dwuwarstwowo (z dwóch warstw o mniejszych grubościach) w taki sposób, aby ich styki mijały się w poszczególnych warstwach.

W tej warstwie możesz również ukryć rury instalacyjne: kanalizacyjne, ciepłej i zimnej wody. Styropian przykryj folią budowlaną, aby cementowa wylewka nie wnikała między płyty. Jastrych cementowy o grubości co najmniej 5 cm musi być oddylatowany (dylatacja – szczelina celowo utworzona w konstrukcji architektonicznej) od ścian domu elastycznymi wkładkami – paskami styropianu, taśmą dylatacyjną.

Wylewkę tą warto, abyś uzbroił siatką przeciwprężną, co zwiększy stabilność podkładu i zapobiegnie pęknięciom. Na tak przygotowanym podkładzie możesz układać dowolny rodzaj pokrycia podłogowego.

Zobacz także: Jak wybrać i kupić płytki podłogowe?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...