Na jakiej wysokości zamontować zlew w kuchni?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
zlewozmywak Fot. Fotolia / Fotolia
Wysokość zamontowania zlewu zależy od wzrostu osób, które będą z niego korzystać. Zbyt nisko zamontowany zlew może sprawiać trudność osobom wysokim, które będą musiały się do niego mocno schylać. Jak wybrać odpowiedni zlew i na jakiej wysokości go zamontować? Zobacz poradnik.

Projektując kuchnię warto wcześniej się zastanowić jakiego rodzaju zlew wybierzemy i na jakiej wysokości go zamontujemy. Montaż zlewu na odpowiedniej wysokości nie jest z góry narzucony. Powinien zostać dopasowany do wzrostu osób, które najczęściej będą z niego korzystać. Podpowiadamy jakie są rodzaje zlewozmywaków i jak dobrać ich wysokość.

Zobacz też: Projektujemy kuchnię z Ikea

Rodzaje zlewozmywaków

Na rynku mamy szeroką gamę zlewozmywaków. Mają różne kształty, różne kolory i są wykonane z różnych materiałów. To, który wybierzemy, zależy od naszych preferencji i kosztów, które zamierzamy ponieść.

Do wyboru mamy zlewy ceramiczne, granitowe oraz stalowe. Zlewozmywaki ceramiczne są odporne i łatwe w czyszczeniu. Możemy na nich kroić i ustawiać gorące naczynia bez obawy, że uszkodzimy powierzchnię. Tyle o zaletach. Największą zaś wadą zlewozmywaków ceramicznych jest ich cena.

Zlewozmywaki granitowe są również bardzo wytrzymałe zarówno na wysoką temperaturę jak i na uderzenia. Zlewy wykonane z kamienia są jednak dość ciężkie i należy dobrać do nich wytrzymałą szafkę.

Zlewozmywaki stalowe są najczęściej wybierane ze względu na przystępną cenę i wytrzymałość materiału. W tej kategorii możemy dobrać wykończenie, które najbardziej nam odpowiada – gładkie, polerowane lub bardziej chropowate.

Zobacz też: Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla dziecka?

Wielkość zlewozmywaka i jego funkcja

Wielkość zlewozmywaka zależy od wielkości kuchni i miejsca na blacie. Możemy kupić zlew dwukomorowy z ociekaczem, jednokomorowy, prostokątny, narożny lub okrągły. Na rynku jest tak szeroki wybór, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest tylko, aby wcześniej dokonać dokładnych obmiarów.

Jeżeli w kuchni jest zainstalowana zmywarka, może się okazać, że duży zlew nie będzie nam potrzebny. Niemniej jednak, zlew powinien być wystarczająco duży, aby móc umyć w nim naczynia, których zmywarka nie pomieści lub które nie są do niej przystosowane.

Pamiętajmy także, że zlewozmywak nie służy jedynie do mycia naczyń. To również miejsce do obróbki i mycia warzyw i owoców, krojenia oraz płukania. Zbyt mały zlew może okazać się niefunkcjonalny.

Zobacz też: 10 pomysłów na białą kuchnię

Montaż zlewozmywaka

Zlewozmywak może zostać zamontowany w kuchni na kilka sposobów. Możemy kupić zlew, który będzie nakładany na szafkę – najczęściej są to zlewozmywaki stalowe, wbudowany w blat lub podwieszany – najczęściej są to zlewy ceramiczne. W zależności od sposobu montażu należy dobrać odpowiednie dla danej konstrukcji uszczelki lub silikon. Wszystko po to, aby zabezpieczyć szafki przed zalaniem wodą.

Wysokość, na której chcemy zamontować zlew, zależy do wzrostu osób, które z niego korzystają. Najczęściej montuje się go tak, aby górna część znajdowała się na wysokości około 80 – 85 cm od poziomu podłogi. Osoby wyższe mogą zamontować umywalkę na wysokości około 90 cm.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...