Kamień naturalny – na co zwrócić uwagę w czasie zakupu

Materiały prasowe
rozwiń więcej
Kamień Fot. Rogala / Rogala
Kamień naturalny jest rozwiązaniem eleganckim i stylowym, ale nie należy również do najtańszych. Dlatego wybierając kamień naturalny do wnętrza liczymy na to, że będzie to inwestycja na lata. Przeczytaj na co zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Kremowy marmur na posadzkę w salonie, mleczno-szary granit na blat czy beżowy trawertyn na ścianę – kamień naturalny to piękny i praktyczny materiał do wykończania wnętrz. Jego montaż i pielęgnacja są dość proste, a kamienna okładzina dobrze prezentuje się we wnętrzu przez wiele lat. Jednak by zapewnić sobie maksimum komfortu, warto wiedzieć jak i gdzie zamówić odpowiedni produkt.

Gatunek kamienia

– Każda firma, sprzedająca kamień, powinna informować klienta o gatunku materiału, który oferuje – mówi Wacław Gawroński, ekspert firmy kamieniarskiej Rogala. – Możemy także poprosić o deklarację zgodności, która potwierdza, że dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane. Dzięki temu dokumentowi mamy pewność, że kupowany przez nas kamień nie jest zamiennikiem lub podróbką – podkreśla Wacław Gawroński.

Zobacz także: Kamień i drewno w kuchni: GALERIA

Deklaracja zgodności to dokument stwierdzający, że dany materiał jest odpowiedniej jakości i został dopuszczony do budownictwa w Polsce i UE zgodnie z odpowiednimi normami Unii. Każdy klient ma prawo ubiegać się o otrzymanie takiego dokumentu.

Branżę kamieniarską obowiązuje norma, która określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by kamień mógł być dopuszczony do sprzedaży (chodzi o normę PN-EN 12058:2005 Wyroby z kamienia naturalnego. Płyty posadzkowe i schodowe. Wymagania). Gatunek kamienia może być zatem zgodny z powyższą normą lub – jeśli materiał cechuje występowanie znacznych różnic kolorystycznych, wad powierzchni lub innych uszkodzeń – może być poza normą.

Zobacz także: Wielkie miasta na płytkach: GALERIA

Dodatkowe oznaczenia produktów

Kompletując materiał do wykończenia powierzchni, należy zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia produktów. – Płytki z kamienia mogą posiadać różne warianty wykończenia powierzchni: od całkiem gładkiej polerowanej aż po matową antypoślizgową – opowiada ekspert Rogali. Kolejna ważna informacja to rodzaj wykończenia boków płytek. Kamień może być cięty oraz fazowany (o delikatnie złagodzonej krawędzi). Dobrze wiedzieć jaki materiał kupujemy – płytki posiadające różne wykończenia mogą po prostu do siebie nie pasować.

Zobacz także: Kuchnia bez płytek – co w zamian?

Cena a jakość

Tani kamień naturalny rzeczywiście może być sygnałem, że proponowany materiał jest gorszego gatunku – może kosztować nawet 50% mniej niż produkt w pierwszym gatunku. Wybór należy do nas. Ważne, by sprawdzić czy kamień jest opatrzony informacją na ten temat.

By spać spokojnie, warto kupić kamienne płytki czy blaty u dużego sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu unikniemy problemów z nieodpowiednim gatunkiem oraz długim oczekiwaniem na dostawę.

Zobacz także: Aranżacje kuchni: GALERIA

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...