Oświetlenie miejsca pracy – jak to zrobić?

Materiały prasowe
rozwiń więcej
Gabinet Fot. Fotolia / Fotolia
Oświetlenie miejsca pracy odgrywa bardzo ważną rolę, niewłaściwie dopasowane może być przyczyną wad wzroku i innych dolegliwości mających wpływ na jakość wykonywanych przez nas zadań. Oprócz funkcjonalnego oświetlenia w miejscu pracy, powinniśmy wybrać również dekoracyjne źródła światła. Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?

Przy urządzaniu miejsca pracy należy pamiętać, że najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Wykorzystamy je w pełni ustawiając biurko prostopadle do okna, dzięki czemu unikniemy oślepiającego blasku promieni słonecznych. Ułatwi nam to także pracę przy komputerze, ponieważ źródło słońca nie może znajdować się bezpośrednio przed monitorem oraz za nim. Niestety pomysłowym ułożeniem mebli możemy cieszyć się tylko w ciągu bezchmurnego dnia. Podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy zmierzch zapada szybko, koniecznym jest skorzystać z pomocy lamp. Z powodzeniem zastąpią one naturalne światło, jeśli będziemy kierować się kilkoma zasadami.

Zobacz także: Odpowiednie oświetlenie: jak je dopasować do miejsca?

Światło ogólne

Istotną rolę w miejscu pracy odgrywa światło ogólne, które równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie. Tego typu oświetlenie mocuje się na suficie w postaci lamp wiszących, plafonów lub halogenów. Ważne jest, żeby efekt zastosowanych rozwiązań był jak najbardziej zbliżony do światła dziennego.

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy należy stosować żarówki o chłodniejszej temperaturze barwy. Dobrym sposobem są także jednorodne oraz nieprzezroczyste abażury, dające łagodniejsze i mniej dekoncentrujące światło radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy z funkcją przyciemniania, które umożliwiają regulację natężenia światła ogólnego dostosowując je do naszych potrzeb.

Zobacz także: Jaka jest rola światła dekoracyjnego w sypialni?

Oświetlenie punktowe

Kolejnym, równie ważnym, źródłem światła jest oświetlenie punktowe w postaci podłogowej lub biurkowej lampy stojącej. Tak, jak w przypadku okna, jej umiejscowienie zależy od tego, którą ręka piszemy. Jeżeli nasza praca opiera się na korzystaniu z komputera, lampę należy ustawić tak, żeby nie odbijała się w monitorze. Istotna jest także odległość pomiędzy źródłem światła a biurkiem – powinna wynosić ok. 40 cm.

– Najlepiej wybrać lampkę umożliwiającą swobodną zmianę jej położenia, dzięki czemu dopasujemy strumień światła do indywidualnych potrzeb i precyzyjnie oświetlimy wybrane miejsce. Warto także zdecydować się na model z kloszem zapobiegającym rozproszeniu światła dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma.

Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?

Oświetlenie dekoracyjne

Idealnym dopełnieniem aranżacji miejsca pracy będą lampy dekoracyjne. Subtelne oświetlenie obrazów, regałów i wnęk wprowadzi do wnętrza przyjemny klimat i zniweluje niekorzystne dla naszego wzroku kontrasty świetlne. Duża różnica pomiędzy światłem punktowym, a resztą pomieszczenia powoduje zmęczenie oraz dekoncentrację. Doskonałym sposobem na uniknięcie tego problemu jest delikatne rozjaśnienie ścian np. gustownymi kinkietami.

Odpowiedni wybór i właściwe umiejscowienie lamp w biurze, w gabinecie lub po prostu w miejscu pracy podniesie jej komfort, a także korzystnie wpłynie na nasz nastrój. Natomiast dzięki rozwiązaniom wielopoziomowym oraz możliwości regulacji ich jasności, będziemy mogli dopasować oświetlenie do wykonywanych czynności.

Zobacz także: Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...