Odpowiednie oświetlenie: jak je dopasować do miejsca?

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Światło Fot. Fotolia / Fotolia
Oświetlenie powinno być dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Źle dobrane oświetlenie może wpływać na nasze samopoczucie. Światłem możemy również kształtować przestrzeń, eksponować zalety wnętrza i ukrywać mankamenty.

Nie ma jednej definicji odpowiedniego oświetlenia, ponieważ powinniśmy je dobierać pod kątem tego, co robimy w danym pomieszczeniu. Oświetlenie pełni trzy podstawowe funkcje: użytkową (praktyczną), dekoracyjną (eksponowanie zalet, maskowanie wad, zabawa kolorem) i nastawienie na wywołanie konkretnego efektu (efektowe) – polega ono na oświetleniu jakiegoś elementu mieszkania, np. zabytkowej wazy. I co ważne rodzaje oświetlenia we wnętrzu powinny być różne, nie musimy, a nawet nie możemy decydować się na jeden z nich. W niektórych pomieszczeniach warto zastosować różne typy oświetlenia.

Intensywne oświetlenie, uwidoczniające wszystkie szczegóły, czyli użytkowe, z całą pewnością powinno znaleźć się w łazience (możemy zastosować w tej funkcji dodatkowe oświetlenie nad lustrem). Drugie takie miejsce to kuchnia, żeby gotowanie mogło sprawiać nam przyjemność, przede wszystkim powinniśmy oświetlić blat roboczy (mogą to być listwy LED-owe, zużywają mało prądu i są łatwe do samodzielnego montażu). Jeśli zdecydujemy się na doświetlenie blatu roboczego to górne światło może być mniej intensywne. Dobrze oświetlić należy również przedpokój, dodatkowo oświetlenie może znaleźć się w okolicy lustra i miejsca, w którym zakładamy buty. W przedpokoju może zastosować także światło efektowe, za pomocą którego wyeksponujemy np. obrazy.

Zobacz także: Światło tworzące nastrój

W gabinecie i w pokoju dziecka podstawowe światło może być dobrane zgodnie z upodobaniami osób tam przebywających, choć mimo wszystko trzeba uważać, żeby nie było zbyt ciemno, ponieważ wpływa to na obniżenie nastroju. Tutaj musi pojawić się oświetlenie punktowe nad biurkiem dziecka i miejscem pracy w gabinecie, w przypadku osób praworęcznych po lewej stronie, zaś leworęcznych po prawej. Dodatkowo pokój dziecka dobrzej jest zaopatrzyć w oświetlenie nad łóżkiem, żeby stworzyć dobre warunki do czytania przed snem. Brak światła punktowego może spowodować pogorszenie wzroku.

W sypialni i w pokoju dziennym światło nie powinno być zbyt intensywne, ale oprócz głównego źródła światła powinny znaleźć się lampki umożliwiające czytanie. W tych pomieszczeniach możemy również bawić się dekoracyjnym oświetleniem.

Gdzie, jaką żarówkę

Żarówki halogenowe świecą światłem intensywnym, dlatego polecane są do kuchni. Natomiast świetlówki występują w różnych barwach, ciepłych i zimnych, możemy dopasować je do swoich upodobań. Do łazienki pasuje światło łagodne, a w pokoju dziecka mleczne. Moc świecenia należy dopasować do swoich potrzeb.

Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...