Zlewozmywak – nie tylko do zmywania

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Zlewozmywak ze stali. Fot. Fotolia / Fotolia
Zlewozmywak nie służy już tylko do zmywania brudnych naczyń. Zlewozmywak stał się centrum krojenia, obierania, płukania i odmrażania. Żeby spełniał swoje funkcje i służył przez lata, musi zostać dobrze dobrany i być odpowiednio trwały.

Nawet jeżeli posiadamy zmywarkę, zlew jest rzeczą niezbędną w każdej kuchni. Jego wybór, aby pasował do wystroju, był ładny i praktyczny, nie rzeczą łatwą. To, nad czym należy się dłużej zastanowić, to czy wybrany zlewozmywak spełni powierzone mu zadania w danym domu.

Materiał

Zlewozmywaki najczęściej są wykonane ze stali szlachetnej, ceramiki czy kompozytów (mieszanki naturalnego kamienia i spoiw akrylowych). Dobrze, gdy wybrany przez nas model, posiada powłokę ułatwiającą czyszczenie i zapobiegającą osadzaniu się nieczystości.

Stal jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uderzenia, środki czyszczące oraz wysoką temperaturę. Możemy wybrać stalowe zlewozmywaki o powierzchni gładkiej lub fakturowej. Droższe są niewątpliwie zlewy z kompozytu. Materiał ten jest odporny na wszelkie zarysowania i pęknięcia. Występuje w wielu różnych odcieniach. Łatwo zatem dobrać odpowiedni kolor, aby komponował się z blatem i szafkami.

Zlewozmywaki wykonane z ceramiki, cenowo są zbliżone do tych z kompozytu. Ponadto, są wytrzymałe, odporne na zarysowania a ich kolory nie bledną.

Jeżeli szukaliśmy i żaden z dostępnych zlewów nam po prostu nie pasuje, możemy pomyśleć o wykonaniu go na zamówienie. Interesująco prezentują się w kuchni zlewy kamienne, które wraz z blatem stanowią jedną całość. Ułatwia to sprzątanie i mycie blatu.

Zobacz także: Schowki w kuchni: jak wygospodarować miejsce na sprzęt AGD?

Kształty – dla każdego coś innego

Wybór jest bardzo szeroki. Od okrągłych po prostokątne, kwadratowe, narożne z jedną lub dwoma komorami. Praktycznie zawsze znajdziemy zlew, który dostosujemy do własnych potrzeb i wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są zlewozmywaki z połową komory, w której możemy zamontować, na przykład, maszynkę do mielenia resztek. Wbrew pozorom jest to doskonałe rozwiązanie, gdy nie posiadamy kompostownika i wszystkie naturalne odpadki trafiają do kosza.

Zobacz także: Wyciskarki do soków

Kupując zlewozmywak warto również zastanowić się czy nie będzie nam potrzebny ociekacz. Zajmuje trochę więcej miejsca na blacie, ale może być pomocny przy odkładaniu opłukanych naczyń lub odstawieniu czegoś gorącego.

Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA

Dodatki

Dwukomorowy zlewozmywak może się okazać dość przydatny, jeżeli gotując korzystamy z dużej ilości misek czy garnków. Większy zlew ułatwia również mycie blach do pieczenie, które mogą się nie mieścić w standardowej zmywarce. Poza tym, kilka przedmiotów może ułatwić nam pracę w kuchni. Chociażby odpowiedniej wielkości deska do krojenia, którą możemy położyć na komorze. Wówczas zlewozmywak zmienia się w bardzo wygodne miejsce do krojenia i obierania warzyw, owoców czy obróbki mięsa. Jeżeli dołączymy do tego kratki, sitka, miski i dodatkowe komory z tworzywa, praca w kuchni stanie się łatwiejsza.

Możliwe jest również zakupienie zlewozmywaka wraz ze specjalnym dozownikiem na płyn do mycia naczyń.

Zobacz także: Akcesoria kuchenne na wiosnę: GALERIA

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...