Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?

Marta Jaworowska
rozwiń więcej
Przystępując do wyboru tkaniny do wnętrza mieszkalnego, powinno uwzględnić się ogólny charakter wnętrza i dostęp do światła, w ten sposób uda nam się osiągnąć pożądany efekt świetlny. Fot. dekoria.pl
Przystępując do wyboru tkaniny do wnętrza mieszkalnego, powinno uwzględnić się ogólny charakter wnętrza i dostęp do światła. W ten sposób uda nam się osiągnąć pożądany efekt świetlny w mieszkaniu. Klimat, w którym się żyje, narzuca określoną atmosferę, a wygląd pokoju i wielkość okien będą rzutować na ilość i rodzaj światła wpadającego do pokoju.

Na półkuli północnej do pokoju zwróconego oknami na północ zawsze będzie wpadało zimniejsze światło niż do pokoju zwróconego w którąkolwiek inną stronę. To zimne, północne światło upodobali sobie głównie artyści, ponieważ jest ono łagodne i równomierne. Silne światło słoneczne pozbawia kolory blasku i wybiela je, tak więc trzeba ze szczególną uwagą wybierać rodzaj i kolor tkaniny.

Zobacz także: Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie schodów

Ilość światła wpadającego do jakiegokolwiek wnętrza może podlegać zmianie: można postawić jakieś rośliny pnące, żeby same wiły się wokół okna albo zestawić niektóre rośliny z parapetów, by wpuścić więcej światła. Nie sposób jednak zmienić klimatu.

Dekorując zimny pokój pełen łagodnego światła, można spróbować wykorzystać je, stosując odcienie bieli z jasnoniebieskim albo odcienie szarości kości słoniowej. To czy wprowadzi się następnie odrobinę samego koloru w abażurach, obrazach, jakiejś draperii lub dywanie, jest indywidualną decyzją. Jeśli chcemy wprowadzić jakiś akcent w postaci dodatków, różnica efektu końcowego miedzy ciepłą słonecznikową żółcią lub różem o barwie geranium albo odcieniem lila lub seledynu, zadecyduje o konkretnym charakterze wnętrza.

Zobacz także: Funkcja i znaczenie oświetlenia

Pokój napełniony światłem słonecznym zawsze jest radosny. Jeżeli dysponuje się takim pokojem, to tkaniny obiciowe, kolory ścian i podłóg można utrzymywać w jasnej i lekkiej tonacji. Niestety światło słoneczne może być również irytujące, szczególnie, kiedy trzeba czytać lub pisać przy oknie. Drewniane meble i dywany na podłodze powinny leżeć z dala od światła słonecznego. W słonecznego gorącym klimacie, tam gdzie podstawowym celem jest utrzymanie wewnątrz niskiej temperatury, trzeba szukać białych, lekkich materiałów, które będą odbijały światło i tym samym pomogą utrzymywać w pomieszczeniu chłód.

Niedrogie tkaniny takie jak muślin, bawełna, perkal i płótno tapicerskie, w stanie surowym lub bielonym, utworzą efektowne i nie rzucające się w oczy rozsuwane zasłony, które raczej przepuszczą niż zatrzymają jasne światło słoneczne.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...