Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Gabriela Szuba
rozwiń więcej
W kuchni rustykalnej powinny znaleźć się naturalne materiały. Na podłodze najlepiej kamień. Kolor ścian? Brąz, beż, lub zieleń. Fot. ARTDESIGN
Rustykalna kuchnia może być elegancka, a zarazem swojska w klimacie. Bogate zdobienia mebli i ich forma w stylu rustykalnym wciąż mają swoich zwolenników. Wystarczy dobór odpowiednich materiałów i dodatków. W takiej kuchni odnajdziesz wspomnienia sprzed lat.

Jakie wybrać meble?

Styl rustykalny, to magia drewnianych mebli. Wykorzystuje wiele technik, aby nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter:
- bejcowanie drewna na inne kolory: biel, błękit, morską zieleń,
- ługowanie i przecieranie drewna, tak aby sprawiało ono wrażenie starego i zniszczonego,
- stosowanie prostych wykończeń mebli z żelaza i z mosiądzu,
- ożywienie wnętrza przez użycie motywów roślinnych i wzorów: kraty i pasków.

Zobacz także: Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Idealnym dodatkiem do drewnianych mebli jest wiklina. Połączenie tych dwóch materiałów sprawi, że kuchnia nabierze w pełni rustykalnego stylu. Można znaleźć wiele rzeczy wykonanych z wikliny: stoły, krzesła, fotele, kosze na chleb lub tace pod herbatę.

Materiały, których należy użyć

W kuchni rustykalnej powinny znaleźć się naturalne materiały. Na podłodze sprawdza się najlepiej kamień, odpowiednio dobrana ceramika lub drewno. Kolor ścian jest bliski odcieniom natury: brąz, beż czy zieleń. Blaty robocze powinny być wykonane z granitu, marmuru lub innych konglomeratów kamiennych. Cechą charakterystyczną dla tego stylu są murki, w które wstawiane są szafki. Często do tego typu kuchni wybiera się sprzęt AGD stylizowany na stare urządzenia. Uroku kuchni doda z pewnością stary piec kaflowy lub kominek.

Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?

Jakie dodatki najbardziej pasują do rustykalnej kuchni?

Do kuchni w stylu rustykalnym należy dobrać jak najwięcej dodatków, które pomogą podkreślić charakter wnętrza. Wszelkiego rodzaju rzemiosło ludowe: ceramika lub naczynia z gliny. W użyciu są również makatki i abażury wykonane na szydełku. Charakterystyczne są firany i zasłony, jakie można było dawniej spotkać w domach na wsi. Ciekawym dodatkiem będą polne kwiaty i zioła suszące się pod drewnianym okapem.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...