Prawa i obowiązki najemcy

Daniela Kaczorowska
rozwiń więcej
Prawa i obowiązki najemcy /Fot. Fotolia
Jakie nakłady musi czynić najemca? Jakie są jego uprawnienia? W jakim zakresie może rozporządzać wynajmowaną rzeczą?

Kodeks cywilny reguluje prawa i obowiązki najemcy (osoby, która najmuje od kogoś) wobec wynajmującego (osoby, która wynajmuje komuś) oraz najętej rzeczy.

Obowiązki najemcy

W trakcie trwania najmu najemca powinien używać rzeczy zgodnie z umową. Jeżeli taka umowa nie została zawarta, należy uwzględniać właściwości i przeznaczenie rzeczy ruchomej lub nieruchomości. Obowiązkiem najemcy jest także płacenie czynszu zgodnie z umową. Może on być określony zarówno w formie pieniężnej jak i w innej postaci.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 10 lutego 2017 r., sygn. akt V CNP 32/16 ,,…czynsz jest należny do czasu wygaśnięcia umowy z powodu upływu terminu na jaki została zawarta albo jej skutecznego wypowiedzenia…”

Należy zwrócić uwagę na to, że w pewnych sytuacjach najemca musi czynić drobne nakłady, które związane są ze zwykłym korzystaniem z rzeczy.

Należy podkreślić, że najemca ma też obowiązki bezpośrednio wobec wynajmującego. Oprócz płacenia czynszu powinien on również zawiadamiać o potrzebie napraw, które wchodzą w zakres jego obciążeń. Zawiadomienie może dotyczyć również faktu, iż osoba trzecia dochodzi roszczeń przeciwko niemu. W tym drugim przypadku działanie powinno być niezwłoczne.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Uprawnienia najemcy

Najemca może czynić w rzeczy zmiany zgodne z umową lub przeznaczeniem rzeczy. Nieprzestrzeganie tego zapisu upoważnia wynajmującego do wypowiedzenia najmu bez zachowania właściwych dla niego terminów.

Najmujący mieszkanie Andrzej O. stwierdził, że elewacja budynku jest brzydka. Postanowił więc namalować na niej czerwone maki. W umowie nie zastrzeżono prawa do takich zmian. Czy najmujący miał prawo do zmiany elewacji?

Nie, ponieważ nie miał zgody ani wynajmującego ani zarządu. Właściciel będzie mógł zażądać przywrócenia wyglądu poprzedniej elewacji (Art. 140 k.c. w zw. z art. 222 k.c.).

Najemca może także wyznaczyć wynajmującemu termin do dokonania napraw, do których jest on zobowiązany. Takie prawo przysługuje mu, gdy bez nich rzecz jest niezdatna do umówionego użytku. Warto zapamiętać, że jeśli ten okres minie, osoba najmująca może dokonać reperacji na koszt wynajmującego.

Zobacz: Najem

Ma on również prawo oddać rzecz w części lub całości osobie trzeciej do bezpłatnego używania lub w podnajem, jeżeli jest to zgodne z umową. Taka relacja istnieje najpóźniej do chwili zakończenia stosunku najmu. Z takiego stosunku wynika odpowiedzialność zarówno najemcy jak i podnajmującego.

Najmujący ma prawo wypowiedzieć najem przy zachowaniu terminów zawartych w umowie, gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony. Jeżeli takich terminów nie ustalono, z zachowaniem terminów ustawowych. Gdy okresu najmu nie uzgodniono, musi to wynikać z umowy.

Prawa i obowiązki najemcy lokalu regulują ponadto przepisy rozdziału II Księgi III Kodeksu cywilnego.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 2017 poz. 459)

- Wyrok SN z dn. 10 lutego 2017 r., sygn. akt V CNP 32/16

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...