Czy brak możliwości poznania dowodów może skutkować wznowieniem postępowania?

W przypadku, kiedy organ właściwy przed wydaniem decyzji nie da stronom możliwości zapoznania się ze wszystkimi skompletowanymi dowodami (uniemożliwiając im tym samym ustosunkowanie się do nich), może doprowadzić do takiej sytuacji, że całe postępowanie będzie wymagało wznowienia.

Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zwieńczonej wydaniem ostatecznej decyzji wznawia się postępowanie, jeśli z jakiś względów strona (bez własnej winy) nie brała udziału w postępowaniu. Mowa o sytuacji, w której dochodzi do rażącego zaniedbania prawa i naruszenia zasady umożliwienia brania czynnego udziału stronom w postępowaniu dowodowym. Przykładowo: jeśli w toczącym się postępowaniu strona przeciwna składa odwołanie, a organ przed wydaniem decyzji, która ustosunkowuje się do danego odwołania, nie dostarcza żadnego jego odpisu oraz nie umożliwia wypowiedzenia się, co do nowo zebranych w sprawie dowodów (np. fotografii, zeznań nowych świadków) skutkuje to wznowieniem postępowania przed organem II instancji. Należy pamiętać, że strona powinna w każdej sytuacji mieć możliwość zapoznania się z treścią wniesionego odwołania i ustosunkowania się do jego treści. Organ zobligowany jest do powiadomienia o wpłynięciu odwołania jak i do dołączenia do niego odpisu. Może także w szczególnych przypadkach wyznaczyć termin zobowiązujący stronę do samodzielnego zapoznania się z nowymi dowodami. Jeśli strona nie skorzysta z tego drugiego rozwiązania – decyzja jest prawomocna. Jeśli jednak organ zaniecha niezbędnych procedur – są podstawy prawne do odwoływania się.  Takie prawo wynika jasno z przesłanek zawartych w art. 10 § 1 k.p.a., w myśl których organy administracji publicznej zobowiązane są do zapewnienia stronom czynnego udziału na każdym etapie postępowania. Oznacza to także, że mają możliwość wypowiedzenia się co do zgromadzonych dowodów, materiałów i zgłoszonych roszczeń. Art. 81 k.p.a. definiuje uznanie danej okoliczności w postępowaniu administracyjnym za udowodnioną tylko jeśli umożliwione zostało uprzednio wypowiedzenie się stron co do zebranego w sprawie materiału. Zasada ta obowiązuje również w przypadku postępowania odwoławczego – jeśli w sprawie przeprowadzane jest uzupełniające postępowanie dowodowe.

Zobacz także: Na jakich zasadach może być wykonana eksmisja?

Należy jednak mieć na uwadze, że nie każde naruszenie przez organ wspomnianych powyżej zasad jest wystarczające by uchylić decyzję administracyjną. Aby taka argumentacja okazała się skuteczna strona musi dowieść, że naruszenie (szczególnie art. 10 § 1 k.p.a.) skutecznie uniemożliwiło jej wykonanie konkretnych czynności procesowych, które najczęściej muszą zamykać się w sferze postępowania dowodowego. Trzeba także udowodnić, że uchybienie organu miało decydujący wpływ na konkluzję sprawy– mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Analogicznie do przytoczonego przykładu, gdzie stronie uniemożliwione zostało przedstawienie kontrargumentacji podważającej nowo złożone dowody. Powyższe tezy znajdują swoje potwierdzenie w wielu wyrokach sądowych (m.in. WSA w Warszawie, sygnatura: VIII SA/Wa 604/2011).

Zobacz także: Czy właściciel mieszkania musi być w nim zameldowany?

Saveinvest Sp. z o. o. www.grunttozysk.pl

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...