Wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu

Radca prawny Igor Bąkowski
Radca prawny
rozwiń więcej
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Głównymi przyczynami wygaśnięcia własnościowego prawa do lokalu są:
zrzeczenie się członkostwa - w praktyce uprawniony, dla którego prawo to jest zbędne, decyduje się raczej na jego zbycie,
ustanie członkostwa poprzez wystąpienie członka, jego wykluczenie lub wykreślenie ze spółdzielni - powoduje wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu, gdy prawo to nie przejdzie na nabywcę lub spadkobiercę,
podjęcie przez spółdzielnię uchwały o wygaśnięciu prawa do lokalu - możliwe w sytuacji, gdy np. małżonkowie po ustaniu małżeństwa nie zawiadomią spółdzielni w terminie jednego roku, któremu z nich przypadło wspólne prawo do lokalu, spółdzielnia może podjąć uchwałę o jej wygaśnięciu,
zakończenie likwidacji spółdzielni lub postępowania upadłościowego - likwidacja lub upadłość spółdzielni nie powoduje wygaśnięcia własnościowych praw do lokali, jeżeli budynek, w którym się znajdują przejdzie na inną spółdzielnie mieszkaniową czego skutkiem jest utrzymanie się tych praw, a zmienia się tylko właściciel spółdzielni; w innych przypadkach likwidacja lub upadłość spółdzielni powoduje przekształcenie się z mocy prawa własnościowego prawa do lokalu w prawo własności, czyli przestaje ono istnieć jako spółdzielcze prawo do lokalu.

W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia jest obowiązana zwrócić uprawnionemu rynkową wartość tego prawa, po potrąceniu nieniesionej przez członka części wkładu budowlanego. Jeżeli zaciągnięty był kredyt, potrącana jest dodatkowo kwota kredytu z odsetkami. W przypadku obciążenia własnościowego prawa do lokalu hipoteką, potrąca się należność zabezpieczoną hipotecznie.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...