Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów / Shutterstock

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

System e-CRUB

System e-CRUB to oprogramowanie i Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (CRUB).

e-CRUB działa od połowy 2022 r. Jego uruchomieniu towarzyszyły zmiany w prawie budowlanym, które zmieniły sposób nadawania uprawnień w budownictwie.

System ten został utworzony aby:

  • udostępnić i upowszechnić jak najpełniejszą listę osób uprawnionych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
  • zwiększyć skuteczność weryfikacji uprawnień w urzędach,
  • przyśpieszyć możliwość wykonywania zawodu osobom pełniącym samodzielne funkcje techniczne w budownictwie,
  • zastąpić poprzedni, stary rejestr, nowym systemem, który może współpracować z innymi systemami (np. izb samorządu zawodowego),
  • umożliwić przesyłanie przez izby danych w formie elektronicznej, a nie papierowej jak przed 2022 r.

Wyszukiwarka publiczna e-CRUB

Wyszukiwarka publiczna e-CRUB to istotna korzyść dla obywatela. Zawiera listę ok. 130 tysięcy inżynierów i architektów. Wyszukiwarka umożliwia weryfikację uprawnień projektantów i innych osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Dzięki wyszukiwarce można uzyskać bezpośredni kontakt z tymi osobami w bazie e-CRUB, które wyraziły zgodę na udostępnienie swoich danych. 

Wyszukiwarka publiczna udostępnia sporą część danych z rejestru. Wszystkie pozycje w wyszukiwarce e-CRUB dotyczą też aktualnych informacji o dostępnych uprawnieniach.

Wyszukiwarka nie udostępnia publicznie danych historycznych i danych z rejestru ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.   

Lista dostępnych kategorii danych wraz z wyjaśnieniem poszczególnych pozycji znajduje się w poniższej tabeli.

Imię i nazwiskoImię i nazwisko umieszczone w decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych. Nazwisko może być inne niż to, którym dana osoba posługuje się obecnie (np. w przypadku osób, które zmieniły nazwisko po ślubie).
Tytuł zawodowyTytuł uzyskany przez absolwenta studiów I lub II stopnia, widniejący w decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych (np. inżynier, magister inżynier, magister inżynier architekt).
 Tytuł lub stopień naukowyStopniami naukowymi jest tytuł doktora bądź doktora habilitowanego. Tytułem naukowym jest profesor. Tytuły i stopnie naukowe nie są wymagane, by wykonywać zawód inżyniera budownictwa lub architekta (by pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie).
 Województwo zamieszkaniaWojewództwo zamieszkania odnotowane w systemie e-CRUB.
Dane korespondencyjneDane korespondencyjne dostępne są tylko w przypadku osób, które wyraziły na to zgodę.
 Numer decyzji lub numer uprawnień budowlanychNumer nadany przez organ, który wydał decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych, przy czym decyzję wydaje okręgowa izba samorządu zawodowego (np. architektom z Dolnego Śląska - Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP, a inżynierowm - Dolnośląska Izba Inżynierów Budownictwa).
 DziedzinaProjektowanie lub kierowanie robotami budowlanymi.
 ZakresZakres uprawnień budowlanych określony jest w art. 15a ustawy Prawo budowlane. Należy pamiętać o tym, że osoba uprawniona może mieć prawo do wykonywania danej specjalności bez ograniczeń lub ograniczonym zakresie (np. tylko dla określonej wielkości obiektów).
 SpecjalnośćSpecjalność określona jest w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. W przypadku architektów mamy specjalność architektoniczną, natomiast w przypadku inżynierów jest ich więcej (np. specjalność konstrukcyjno-budowlana, sanitarna, elektryczna).
Przynależność do izby samorządu zawodowegoPrzynależność do izby samorządu zawodowego (np. Izby Architektów RP) jest wymagana do wykonywania zawodu, czyli pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie. Uwaga! Znak „-„ może (choć nie musi) oznaczać zawieszenie bądź skreślenie z listy członków izby. Znak "-" może też oznaczać brak przynależności bądź brak informacji o przynależności w systemie e-CRUB.

Korzyści z c-CRUB dla urzędów

Tę samą korzyść, co obywatel, może czerpać z c-CRUB urzędnik. Weryfikuje on uprawnienia osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie bez potrzeby wglądu w dokumenty papierowe. Dzięki temu system usprawnia sposób pracy administracji, a także poprzez:

  • przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs graficzny,
  • bogate zaplecze słownikowe.

Jak wejść na e-CRUB? Dostęp przez eBudownictwo

e-CRUB jest dostępny z portalu eBudownictwo.

  • wejdź na stronę e-budownictwo.gunb.gov.pl
  • w górnym menu wybierz zakładkę „dla urzędnika”, jeśli pracujesz w urzędzie
  • zostań na stronie „dla obywatela”, jeśli chcesz wejść do wyszukiwarki publicznej
  • wybierz e-CRUB

Obywatele z e-CRUB mogą korzystać od razu - bez logowania i bez zakładania konta.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...