Uzgodnienia branżowe są dalej aktualne, mimo iż utraciły ważność po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Uwaga na istotne stanowisko Ministerstwa

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Uzgodnienia branżowe są dalej aktualne, mimo iż utraciły ważność po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Uwaga na istotne stanowisko Ministerstwa / Shutterstock

Ówczesne Ministerstwo Infrastruktury w dniu 24 listopada 2010 r. wydało odpowiedź w sprawie zagadnienia, które zawsze budziło pewne kontrowersje. Warto jest przypomnieć stanowisko Ministerstwa w tej sprawie, gdyż w praktyce tego typu sytuacje zdarzają się dość często. Mowa tu o zagadnieniu prawnym – czy uzgodnienia branżowe, które inwestor przedkłada do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę, a które utraciły później swoją ważność, mają wpływ na byt prawny wydanej na ich podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę? 

Jednoznaczne i racjonalne stanowisko Ministerstwa

W tym miejscu należy powtórzyć za Ministerstwem, że „termin ważności uzgodnień branżowych powinien być zachowany w dniu złożenia wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Jednocześnie upływ terminu ważności uzgodnień branżowych nie ma prawnego wpływu z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego na inwestycję w trakcie jej realizacji. A zatem inwestor nie musi powtarzać takich uzgodnień do czasu zrealizowania inwestycji.” – tak pismo Ministerstwa Infrastruktury z dnia 24 listopada 2010 r. znak: BR3r-0701-6/2010, nr: 7680.

Decyzja o pozwoleniu na budowę nie przedłuża ważności uzgodnień branżowych, ale nie oznacza to negatywnych konsekwencji dla jej bytu prawnego

Dodatkowo należy wyjaśnić, że „mając na uwadze powyższe należy uznać, że decyzja o pozwoleniu na budowę wprawdzie nie przedłuża ważności uzgodnień branżowych, natomiast nie oznacza to, że inwestor jest zobowiązany uzyskać nowe uzgodnienie branżowe, jeżeli w okresie obowiązywania pozwolenia na budowę, upłynął termin ważności dotychczasowych uzgodnień branżowych”.

Inwestor nie narusza prawa budowlanego również w odniesieniu do opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów

Cytując dalej należy podkreślić, że „w konsekwencji inwestor nie narusza przepisów prawa budowlanego, jeśli prowadzi budowę w okresie ważności pozwolenia na budowę, nawet jeśli będące podstawą do jego wydania opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty utraciły ważność.”.

Podsumowanie

To zdecydowanie korzystne stanowisko, które należy uznać za racjonalne. W praktyce tego typu sytuacje występują niezwykle często, dlatego też warto jest posiadać wiedzę na temat takiego stanowiska na szczeblu ministerialnym jako argument do polemiki np. z organem administracji.

Podstawa prawna

  • Pismo Ministerstwa Infrastruktury z dnia 24 listopada 2010 r. znak: BR3r-0701-6/2010, nr: 7680.
oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...