Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu w nieruchomości wspólnej?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu? / Shutterstock

Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).

Sprawdzenie przepisów wewnętrznych wspólnoty mieszkaniowej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana wspólnota mieszkaniowa uregulowała przedmiotową kwestię w swoich dokumentach wewnętrznych. Może się okazać, że problematyka ta została już rozstrzygnięta np. na poziomie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej uchwały etc. Należy wskazać, że taka praktyka występuje coraz częściej i jest to dobry trend, który należy ocenić niezwykle pozytywnie (niezależnie od kierunku konkretnego uregulowania).

Wystąpienie z wnioskiem o uregulowanie przedmiotowej kwestii 

Jeżeli w danej wspólnocie mieszkaniowej kwestia parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym nie została uregulowania, zasadnym jest wystąpienie z takim wnioskiem do wspólnoty mieszkaniowej. Wyjaśnić należy, że warto jest skonsultować wprowadzenie takiej możliwości z podmiotami uprawnionymi w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ocena zagrożenia i możliwych do podjęcia działań ratunkowych powinna być kluczowa w przypadku tego typu rozwiązań.

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że częstotliwość występowania pożarów w przypadku samochód spalinowych i elektrycznych jest niemal tożsama. Jednakże pożary elektryków są nagłaśnianie i sam proces ich gaszenia niezwykle czasochłonny i wysoce utrudniony. W kontekście powyższego szczególnie aktualne staje się dążenie do należytego uregulowania kwestii możliwości parkowania takich samochodów w garażach podziemnych.

Uwaga na kwestie bezpieczeństwa

Najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Regulacje wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej powinny wprost porządkować taką kwestię, mieszkańcy zaś powinni bezwzględnie ich przestrzegać. Należy zwrócić uwagę na konkretne możliwości techniczne danego budynku, układ garażu podziemnego, możliwość ewentualnego dostępu do pojazdu elektrycznego przez służby (w szczególności przez straż pożarną) etc. Właściwa analiza stanu faktycznego powinna być punktem wyjścia do konstruowania czytelnych regulacji wewnętrznych w przedmiotowym zakresie.

Parkowanie pojazdu elektrycznego a jego ładowanie w garażu podziemnym

Kolejnym zagadnieniem, które w praktyce może budzić uzasadnione wątpliwości jest kwestia ładowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego. Oczywistym pozostaje fakt, że jeżeli właściciel takiego pojazdu chce korzystać z energii elektrycznej w garażu podziemnym powinien w pierwszej kolejności ustalić taką możliwość z zarządcą nieruchomości (określenie czy jest to możliwe z perspektywy technicznej oraz finansowej w zakresie modelu rozliczenia takiego ładowania). Podjęcie działań związanych z samowolnym ładowaniem takiego pojazdu można uznać za działanie, które narusza interesy pozostałych mieszkańców, gdyż energia elektryczna potrzebna do naładowania pojazdu elektrycznego, który należy do jednego z mieszkańców, ponoszona jest proporcjonalnie przez wszystkich mieszkańców. Kluczowym zagadnieniem są natomiast kwestie bezpieczeństwa, które powinny być uregulowanie i przestrzegane, gdyż pożar pojazdu elektrycznego w garażu może spowodować szkody dużych rozmiarów, nawet zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców.

Brak jednoznacznych przepisów 

W dalszym ciągu oczekujemy na jednoznaczne przepisy, które uregulują tę kwestię. W chwili obecnej toczy się wiele procesów o brak legalności zakazu wjazdu pojazdu elektrycznego do garażu. Stanowisko, które zostanie wypracowane za jakiś czas przez orzecznictwo, również dostarczy nam ciekawych informacji i wskazówek interpretacyjnych z punktu widzenia prawnej analizy poruszanego zagadnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...