Czy reforma KPC usprawniła procesy frankowe? Wyjaśnienie wprowadzonych zmian

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Czy reforma KPC usprawniła procesy frankowe? / Shutterstock

Liczba i skala procesów frankowych w ostatnich latach jest ogromna. Nie dziwi zatem ruch ustawodawcy w kierunku odciążenia warszawskiego wydziału frankowego. Jakie dokładnie zmiany wprowadził nasz ustawodawca i czy reforma k.p.c. faktycznie usprawniła przebieg procesów frankowych w naszym kraju? Próba oceny z perspektywy czasu.

Jeden wydział frankowy to zdecydowanie za mało

Zablokowanie Wydziału Cywilnego w Sądzie Okręgowym było tylko kwestią czasu. Było zdecydowanie zbyt mało przestrzeni w stosunku do skali zapotrzebowania. Generalnie należy wskazać, że ruch ustawodawcy okazał się trafnym rozwiązaniem.

Aby mogło nastąpić odciążenie tego „jednego wydziału w kraju”, konieczna była zmiana przepisów k.p.c. Należy podkreślić, że właściwość sądowa zgodnie z miejscem zamieszkania powoda zdecydowanie usprawniła procesy frankowe i odblokowała warszawski wydział frankowy.

Właściwość sądowa dla sporów frankowych - aktualne przepisy

W tym miejscu za zasadne należy uznać przywołanie przepisów, które przyczyniły się w zdecydowanym stopniu do usprawnienia procesów frankowych (z pewnością do stosunkowo równomiernego rozłożenia spraw na obszarze całego kraju oraz odblokowania Sądu Okręgowego w Warszawie w odniesieniu do sporów frankowych). 

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 614) – zw. dalej: „ustawa” – „W okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania.”.

Zablokowany wydział w obrębie jednego sądu oznaczał paraliż dla wszystkich postępowań frankowych w Polsce. Kierunek zmian w przepisach k.p.c. należy ocenić pozytywnie. Oczywistym jest, że wyspecjalizowani sędziowie w warszawskim wydziale frankowym to ogromna wartość dodana i oczekiwana w każdym procesie, jednakże liczne szkolenia i wymiana informacji pozwalają na stopniowe zwiększanie poziomu prowadzonych spraw w ujęciu całego kraju.

Podsumowanie

To dobry ruch, który mógł zostać podjęty trochę wcześniej. Nie wchodząc w polemikę w tym zakresie należy wskazać, że kierunek zmian zasługuje na aprobatę i zdarzają się sytuacje, że wyroki w sprawach frankowych nareszcie zapadają w bardzo szybkim tempie. Nie jest to oczywiście zasadną, ale takie występujące czasem wyjątki są światłem w tunelu dla całokształtu sporów frankowych, które są procedowane przez nasze sądy krajowe.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...