Operat szacunkowy – dlaczego jego posiadanie jest tak istotne dla zniesienia współwłasności nieruchomości? Co daje operat szacunkowy?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Operat szacunkowy – dlaczego jego posiadanie jest tak istotne dla zniesienia współwłasności nieruchomości? Co daje operat szacunkowy? / Shutterstock

Jedną z form zniesienia współwłasności nieruchomość jest spłata pozostałych współwłaścicieli. Aby tego dokonać, należy precyzyjnie i realnie określić wartość danej nieruchomości. W dzisiejszej publikacji wyjaśnimy, dlaczego posiadanie operatu szacunkowego jest tak ważne dla rzetelnego określenia wartości danej nieruchomości. Taki dokument często pomaga przy spornych stanowiskach stron odnośnie wartości nieruchomości. 

Zniesienie współwłasności nieruchomości – jak określić wartość nieruchomości?

W przypadku dążenia do zniesienia współwłasności nieruchomości istotne jest, aby w pierwszej kolejności rzetelnie wyliczyć wartość nieruchomości. Jest to punkt wyjścia do dalszego ustalenia kwoty, którą dana osoba będzie musiała zapłacić pozostałym współwłaścicielom za ich udziały w nieruchomości. Zdecydowanie najrzetelniej określa się wartość nieruchomości przy skorzystaniu z usług rzeczoznawcy majątkowego, który wykonuje operat szacunkowy danej nieruchomości zgodnie z celem, któremu ma on służyć. Operat szacunkowy stanowi dokument formalno-prawny, który precyzyjnie określa wartość nieruchomości na podstawie wiedzy i informacji, które pozyska w momencie szacowania uprawniony rzeczoznawca majątkowy.

Dlaczego posiadanie aktualnego operatu szacunkowego jak tak ważne?

Dysponowanie operatem szacunkowym pozwala na uniknięcie wielu kłopotów. To z treści tego dokumentu wynika wartość, którą potwierdza niezależny rzeczoznawca majątkowy. To właśnie dokładne i rynkowe określenie wartości nieruchomości często stanowi punkt sporny przy znoszeniu współwłasności nieruchomości. Posiadając operat szacunkowy każda ze stron wie, ile faktycznie dana nieruchomość jest warta i przynajmniej w teorii – nie powinno to już stanowić okoliczności spornej.

Jak długo operat szacunkowy zachowuje swoją ważność?

Operat szacunkowy jest aktualny przez 12 miesięcy od dnia jego sporządzenia. Po tym czasie wymagane jest jego zaktualizowanie przez rzeczoznawcę majątkowego. W myśl art. 156 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 – dalej „u.g.n.” – operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154 u.g.n.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...