Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
rozwiń więcej
Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie? / Shutterstock

Minęły już 2 miesiące od głośnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że rozwiązał on m.in. kwestię zabezpieczenia roszczeń dot. kredytu frankowego (sprawa C-287/22). TSUE orzekł, że krajowy sąd powinien zastosować tego rodzaju zabezpieczenie w przypadku sporu sądowego odnoszącego się do nieważności umowy kredytu frankowego. Takie tymczasowe działanie powinno przysługiwać nawet kredytobiorcy, który nie uregulował jeszcze zobowiązań kapitałowych względem banku. Czy powyższa decyzja wpłynęła widocznie na sytuację frankowiczów?

Na podstawie naszych doświadczeń i ciągłej obserwacji rynku widzimy, że stanowisko Trybunału wywarło duży wpływ na obecną sytuację frankowiczów w polskich sądach. Niegdyś odnosiły się one z dużą ostrożnością do wniosków o zabezpieczenie roszczenia, jednak po 15 czerwca 2023 r. (po wyroku TSUE) ich stanowisko jest zdecydowanie bardziej przychylne. 

Czym jest zabezpieczenie roszczenia i jak je złożyć?

Zabezpieczenie roszczenia w kontekście kredytu frankowego polega na tymczasowym wstrzymaniu płatności rat kredytowych do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku sądu. Chroni ono prawa konsumentów. Dzięki temu nie muszą oni płacić rat w trakcie trwania procesu, a bank nie ma prawa naliczać odsetek za opóźnienia w spłacie. Już sama ta decyzja sądu przynosi dużą ulgę frankowiczom obciążonym wieloletnim spłacaniem wysokich zobowiązań.

Należy pamiętać, że zabezpieczenie roszczenia nie następuje automatycznie w trakcie trwania postępowania, ale jedynie na złożony wniosek. Można go złożyć razem z pozwem, a także w tracie trwania sprawy. Obecnie najczęstszą praktyką jest składanie pozwów w sprawach frankowych od razu wraz z wnioskiem. Nie wydłuża to znacznie postępowania, gdyż jego rozpatrzenie zajmuje ok. 1 tydzień. 

O zabezpieczenie roszczeń może ubiegać się każda osoba uczestnicząca w postępowaniu.  We wniosku powinna przedstawić dowody na swoje roszczenie oraz na konieczność takiego zabezpieczenia. Zdaniem TSUE powinno ono przysługiwać nawet wobec tych konsumentów, którzy jeszcze nie spłacili nominalnej kwoty kredytu. 

Zabezpieczenie roszczeń a konsekwencje ze strony banków

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się wejść na drogę sądową i skorzystać z zabezpieczenia roszczeń, bank nie może wywierać na nim presji, np. wypowiadając jego umowę lub zgłaszając zaległości do BIK. Takie działania byłyby niezgodne z prawem. 

Należy jasno podkreślić, że skorzystanie z zawieszenia spłaty zobowiązań kredytowych na czas postępowania nie niesie ze sobą ryzyka windykacji należności. Frankowicze mogą przez ten czas legalnie zaprzestać spłaty swoich rat kapitałowo-odsetkowych.

Czy można złożyć wniosek ponownie?

Frankowicze, którzy rozpoczęli swoje procesy przed czerwcem 2023 roku, mogli się spotkać z dużą ostrożnością sądu i odmową udzielenia zabezpieczenia roszczeń. W obecnej sytuacji warto jednak złożyć wniosek ponownie. W świetle nowych okoliczności istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem sąd rozpatrzy wniosek przychylnie.

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...