Dodatek węglowy nadal przedmiotem sporów

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
oprac. Marta Pawłowska
rozwiń więcej
Morawiecki dodatek węglowy / Media

Dla wielu osób dodatek węglowy to już przeszłość. Warto jednak wiedzieć, że o dodatek węglowy toczą się spory sądowe. Wyjaśniamy czego one dotyczą. 

Dla zdecydowanej większości beneficjentów dodatku węglowego to świadczenie jest już zamkniętą kwestią. Wynika to z faktu, że węglowy dodatek był jednorazową formą pomocy, która miała na celu zrekompensowanie wysokich cen węgla. Wydaje się, że rząd raczej nie ponowi wypłaty takiego świadczenia, bo ceny węgla kamiennego obecnie są o wiele mniejsze niż w drugiej połowie minionego roku. Warto równocześnie zdawać sobie sprawę, że temat dodatku węglowego dla niektórych właścicieli domów wcale nie jest jeszcze zamknięty. Mowa o osobach, które kwestionują decyzję o nieprzyznaniu im wspomnianego świadczenia. Czasem spór o dodatek węglowy trafia nawet na sądową wokandę. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakich odpowiedzi krajowe sądy udzieliły na pytania związane z dodatkiem węglowym. 

Spory sądowe o dodatek węglowy 

Dla osób, które bezproblemowo załatwiły formalności związane z dodatkiem węglowym, dość zaskakujący może być fakt, że tego świadczenia dotyczą całkiem liczne spory sądowe. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zidentyfikowali ponad 100 wyroków rozstrzygających spory o wspomniany dodatek. Nie można wykluczać, że orzecznictwo dotyczące dodatku węglowego z czasem jeszcze się powiększy. 

Wśród dość bogatego już orzecznictwa na temat dodatku węglowego szczególnie ciekawe wydają się następujące wyroki oraz ich tezy: 

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 kwietnia 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Ol 150/23) - teza: takie okoliczności jak na przykład kara pozbawienia wolności, powołanie do służby wojskowej lub podjęcie studiów w innej miejscowości nie wpływają na miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o dodatku węglowym. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 maja 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 355/23) - teza: jeśli nie zostanie wykazana możliwość zastosowania art. 2 ust. 3d w związku z art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, organ pozostawia wniosek bez rozpoznania, ponieważ dodatek węglowy jest zasadniczo wypłacany temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek z danego adresu miejsca zamieszkania. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 266/23) - teza: weryfikacja wniosku o przyznanie dodatku węglowego może wykraczać poza informacje umieszczone w ewidencji emisyjności budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r. (sygnatura akt: III SA/Gd 77/23) - teza: dokonanie korekty (uzupełnienia) deklaracji dotyczącej rodzaju stosowanego paliwa po dniu 11 sierpnia 2022 r. nie powinno być uznawane za niedopuszczalne. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) - teza: dodatek węglowy oraz dodatek przewidziany przez art. 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) mają charakter wzajemnie wykluczający, co oznacza, że otrzymanie jednego z nich uniemożliwia przyznanie drugiego. 
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2023 r. (sygnatura akt: II SA/Gl 566/23) - teza: dodatek węglowy powinien przysługiwać uprawnionej osobie również wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a wyniki wywiadu środowiskowego potwierdzają istnienie wspomnianego źródła. 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Warto odnotować, że wszystkie powyższe wyroki zostały wydane przez wojewódzkie sądy administracyjne. To właśnie wspomniane organy wymiaru sprawiedliwości rozstrzygają spory dotyczące dodatku węglowego jeśli decyzja organu pierwszej instancji (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) oraz samorządowego kolegium odwoławczego jako organu drugiej instancji była niekorzystna dla skarżącego. 

 

Sprawy sądowe o dodatek grzewczy 

Jeden z analizowanych wyroków (sygnatura akt: II SA/Gl 601/23) przypomina, że państwowa pomoc nie ograniczała się tylko do dofinansowania zakupu węgla. Artykuł 24 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) przewiduje wypłatę specjalnego dodatku grzewczego dla gospodarstw domowych, które nie skorzystały z dodatku węglowego. Chodzi między innymi o osoby ogrzewające lokum drewnem, olejem opałowym lub skroplonym gazem LPG. Z przyznawaniem takiego świadczenia również mogą być związane spory sądowe. Analiza orzecznictwa wskazuje jednak, że są one znacznie rzadsze niż w przypadku dodatku węglowego. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...