Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Justyna Hek
rozwiń więcej
Formalności, umowa, rozmowa. ludzie. Fot. Fotolia / Fotolia
Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Wynajem lokalu mieszkalnego wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Często jednak okazuje się, że lokatorzy nie płacą regularnie czynszu albo przez kilka miesięcy zwlekają z opłatami. Wówczas powstaje problem w jaki sposób wypowiedzieć stosunek najmu i co zrobić jeśli mimo wypowiedzenia lokatorzy nie chcą opuścić dotychczas zajmowanego mieszkania.

Zobacz także: Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Wypowiedzenie stosunku najmu

Właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu jeśli lokatorzy zwlekają przez co najmniej trzy pełne okresy płatności z opłatami za czynsz lub innymi opłatami związanymi z użytkowaniem lokalu. Dodatkowo lokatorzy powinni zostać uprzedzeni o zamiarze wypowiedzenia najmu. Właściciel zobowiązany jest również poinformować lokatorów o wyznaczeniu dodatkowego terminu płatności wszystkich dotychczasowych zobowiązań – zarówno zaległych, jak i bieżących.

Zobacz także: Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Kiedy wypowiedzenie skutkuje?

Wypowiedzenie stosunku najmu powinno być złożone na piśmie. W wypowiedzeniu należy również określić przyczynę jego dokonywania. Tylko w takiej formie będzie miało ono moc prawną. Warto pamiętać, że wypowiedzenie nie działa w trybie natychmiastowym, ponieważ pomiędzy momentem wypowiedzenia umowy a samym ustaniem najmu musi minąć cały miesiąc kalendarzowy – tzn. miesiąc określony kalendarzową nazwą, na przykład lipiec. Jeśli lokator otrzyma wypowiedzenie 5 czerwca, ma obowiązek opuścić zajmowany lokal do dnia 1 sierpnia.

Zobacz także: Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

Pozew o eksmisję

W sytuacji gdy mimo otrzymania wypowiedzenia lokator nie opuścił lokalu w wyznaczonym okresie, właściciel ma prawo skierować sprawę do sądu. Jedynym rozwiązaniem staje się wówczas złożenie pozwu o eksmisję do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania osoby pozwanej. Sam pozew powinien zawierać określenie wartości przedmiotu sporu, to znaczy wartość równą sumie czynszu za czas sporny (nie dłużej niż za rok) – w przypadku umowy na czas określony lub wartość równą sumie czynszu za okres trzech miesięcy – w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Zobacz także: Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)

Prawo do lokalu socjalnego

Wyrok sądu w tego typu sprawie określa poza koniecznością opuszczenia lokalu również prawo do lokalu socjalnego lub jego braw. W sytuacji posiadania prawa do lokalu socjalnego opróżnienie dotychczas zajmowanego lokalu będzie wstrzymane do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy na wynajem lokalu socjalnego. Wobec tego czas opróżnienia posiadanego przez właściciela lokalu może się znacznie wydłużyć.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...