Ustawa deweloperska, czyli bezpieczniejszy zakup lokalu od dewelopera

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
Budowa mieszkań, deweloper.
W dniu 29 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską. Wielu ekspertów twierdzi, że ustawa wprowadzi szereg kosztownych absurdów. Warto przyjrzeć się w jaki sposób ustawa będzie chroniła kupujących, i czy rzeczywiście zakup mieszkania od dewelopera będzie bezpieczniejszy.

Po pierwsze umowa z deweloperem

Ustawa przewiduje, że umowa z deweloperem musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Poza tym przewiduje, co powinno się znaleźć w takiej umowie. Umowa deweloperska powinna w szczególności zawierać:

1) określenie stron, miejsca i daty podpisania umowy deweloperskiej; 

2) cenę nabycia prawa odrębnej własności lokalu; 

3) informację o nieruchomości, na której przeprowadzone ma być przedsięwzięcie deweloperskie m. in.  o stanie prawnym nieruchomości;

4) termin przeniesienia na nabywcę prawa odrębnej własności lokalu; 

5) wysokość i terminy lub warunki spełniania świadczeń pieniężnych przez nabywcę na rzecz dewelopera; 

6) informacje dotyczące mieszkaniowego rachunku powierniczego, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej,

7) numer pozwolenia na budowę oraz oznaczenie organu, który je wydał oraz informację czy jest ostateczne lub czy jest zaskarżone; 

8) termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych danego przedsięwzięcia deweloperskiego; 

9) określenie warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej,

10) określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy deweloperskiej.

Zobacz: Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji

Ustawa deweloperska przewiduje również obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji. Prospekt wraz z załącznikami będzie stanowił integralną część umowy deweloperskiej. Deweloper będzie zobowiązany, na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, doręczyć jej nieodpłatnie prospekt informacyjny wraz z załącznikami. Wszelkie zmiany w prospekcie powinny zostać doręczone stronie zainteresowanej zawarciem umowy – bądź w formie aneksu bądź nowego prospektu czy załącznika. Deweloper będzie również zobligowany do poinformowania o swojej sytuacji prawno-finansowej oraz przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym konkretnego, oferowanego do sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w zakresie określonym w prospekcie informacyjnym.

Roszczenie nabywcy z tytułu zawarcia umowy

Ustawa deweloperska tworzy także obowiązek wpisu do księgi wieczystej działki, na której buduje przedsiębiorca, roszczenia nabywcy z tytułu zawarcia umowy deweloperskiej. Zgodnie z zapisem ustawy: „w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać przeprowadzone lub jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się roszczenie nabywcy o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę, albo przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przeniesienia ułamkowej części własności nieruchomości, wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych”. 

Rachunek powierniczy

Pieniądze, które nabywca będzie wpłacał na inwestycję trafią na tzw. rachunek powierniczy. Rodzaj rachunku wybierze deweloper. Warto zaznaczyć, że ustawa wprowadza także gwarancję bankową i ubezpieczeniową – jako formy zabezpieczenia środków klienta przeznaczonych na projektowaną inwestycję.

Zobacz serwis: Deweloper

Podstawa prawna

Ustawa z 16.09.2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r., Nr 232, poz. 1377) – ustawa wchodzi w życie 29.04.2012r.

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...