Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
Służebność przesyłu.
Przez naszą działkę przechodzi gazociąg. Został on „wkopany” w ziemię. Obowiązujące przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek udzielenia informacji niezbędnych do ustanowienia służebności przesyłu i wyliczenia wynagrodzenia z tego tytułu. Kiedy można zażądać ustanowienia służebności przesyłu?

Na czym polega służebność przesyłu?

Służebność przesyłu polega na tym, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, prawem przewidującym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. W praktyce powyższe oznacza możliwość korzystania przez przedsiębiorcę z gazociągu biegnącego przez naszą działkę w określonym zakresie – zgodnie z jego przeznaczeniem.

Służebność przesyłu odnosi się zarówno do urządzeń już wybudowanych, jak i do urządzeń, które przedsiębiorca dopiero zamierza wybudować.

Umowa o ustanowienie przesyłu

Ustanowienia służebności przesyłu może żądać zarówno właściciel nieruchomości, jak i przedsiębiorca. Gdy właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń przesyłowych, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Natomiast, jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia takiej umowy, może tego zażądać właściciel nieruchomości – powinno to nastąpić za odpowiednim wynagrodzeniem.

Zobacz: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Zwrócenie się z wnioskiem do sądu

W przypadku, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia, właściciel nieruchomości powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności. Wniosek rozpatruje sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Właściciel nieruchomości nie może wystąpić o zasądzenie wynagrodzenia bez równoczesnego ustanowienia służebności. Jednak właściciel nieruchomości może złożyć wniosek również wtedy, gdy jedyną przyczyną odmowy zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu jest spór co do wysokości wynagrodzenia.

Problem wynagrodzenia

Co do zasady, przyczyną braku porozumienia stron w kwestii ustanowienia służebności przesyłu jest wysokość wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości. W tak problematycznej kwestii dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się do rzeczoznawcy majątkowego.

Wygaśnięcie służebności

Służebność przesyłu wygasa najpóźniej z dniem zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. Po wygaśnięciu służebności przedsiębiorca ma obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych utrudniających korzystanie z nieruchomości. W przypadku, gdy usunięcie urządzeń wiąże się z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, przedsiębiorca jest zobligowany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

Zobacz serwis: Dom i działka

Podstawa prawna

Kodeks cywilny, Postanowienie Sądu Najwyższego z 14.10.2010 r., III CZP 66/10 (opubl. www.sn.pl)

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...