Warunki wypowiedzenia zawarte w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa typu otwartego – należy szczegółowo określić warunki wypowiedzenia w celu zabezpieczenia interesu stron / Fotolia
Rynek pośrednictwa nieruchomości rozwija się bardzo intensywnie. Fakt ten wiąże się z większym zapotrzebowaniem na profesjonalną obsługę klientów w tymże zakresie. Nieruchomość coraz częściej jest przedmiotem transakcji na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wszelkie sporządzane umowy w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nabrały znaczenia, gdyż zapewniają one bezpieczeństwo dla klienta.

Zapisz się na nasz newsletter

Kto może żądać wypowiedzenia umowy pośrednictwa typu otwartego

Jeżeli zamawiający żąda wypowiedzenia (z przyczyn nieuzasadnionych) – to powinien on pośrednikowi zwrócić za wydatki, które poniósł w wyniku dokonania czynności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub uiścić ustalone uprzednio wynagrodzenie. Natomiast jeśli pośrednik żąda wypowiedzenia – to powinien on zwrócić zaliczki – które uprzednio otrzymał od zamawiającego. Zobowiązany jest on także uiścić karę umowną – jeżeli takowa została określona w niniejszej umowie.

W jaki sposób należy określić postanowienia określające warunki wypowiedzenia

W umowie pośrednictwa typu otwartego – należy szczegółowo określić warunki wypowiedzenia w celu zabezpieczenia praw stron. Żądanie wypowiedzenia umowy przez którąkolwiek ze stron bez istotnej przyczyny – skutkować będzie obowiązkiem dokonania naprawy ewentualnie powstałej szkody.

Postanowienia określające warunki wypowiedzenia umowy pośrednictwa

1. Zamawiający zastrzega sobie prawo, iż może dokonać wypowiedzenia umowy na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania przez Pośrednika.

2. Wypowiedzenie umowy skutkuje rozwiązaniem umowy w terminie 7 dni od momentu podpisania go przez strony niniejszej umowy.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

3. Strony niniejszej umowy ustalają, iż wypowiedzenie umowy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej – pod rygorem nieważności.

4. Strony niniejszej umowy zastrzegają, iż Zamawiający traci prawo do wypowiedzenia umowy po przedłożeniu przez Pośrednika pisemnej oferty sprzedaży przedmiotowej nieruchomości – o parametrach określonych w niniejszej umowie.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa Prawna:

- art. 746 Kodeks cywilny,

- ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. N 216, poz. 2603 ze zm.)

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...