Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

W celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom – wierzyciele będą zobowiązani do powołania administratora hipoteki
Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

Jakie regulacje wprowadziła ustawa nowelizująca w zakresie przelewu wierzytelności

W przypadku, gdy hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności ustawa nowelizująca wprowadza następującą zasadę: „Jeżeli hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności przysługujących wierzycielowi hipotecznemu, w razie przelewu jednej z nich hipoteka przechodzi na nabywcę proporcjonalnie do wysokości tej wierzytelności
w stosunku do sumy wierzytelności zabezpieczonych tą hipoteką, chyba że strony postanowiły inaczej”.

W sytuacji, gdy wierzytelność hipoteczna zostanie przeniesiona bez hipoteki, zbywca powinien zawiadomić o tym właściciela nieruchomości niebędącego dłużnikiem osobistym.

Kiedy wygasają wierzytelności zabezpieczone hipoteką

Ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadziła w życie zasady dotyczące wygaśnięcia kilku wierzytelności zabezpieczających hipotekę. Zmiany te zostały zawarte w art. 941 w powyżej wskazanej ustawie, zgodnie z brzmieniem tegoż artykułu – hipoteka zabezpieczająca kilka wierzytelności wygasa z chwilą wygaśnięcia ostatniej wierzytelności, jeżeli nie będzie mogła powstać żadna wierzytelność ze stosunków prawnych stanowiących źródło pierwotnie zabezpieczonych wierzytelności.

Roszczenie o zaspokojenie wierzytelności do ich wysokości

Może także zdarzyć się sytuacja, w której hipoteka będzie zabezpieczała wiele wierzytelności, przy czym łączna kwota wierzytelności będzie przewyższała sumę wymienioną we wpisie hipoteki. Natomiast wierzyciel nie wskaże do dnia, w którym postanowienie o przyznaniu własności stało się ostateczne i w jakiej wysokości mają zostać zaspokojone wierzytelności. W powyżej opisanym przypadku ustawa nowelizacyjna wskazuje, że będą zaspokojone wszystkie wierzytelności proporcjonalnie do ich wysokości.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Zabezpieczenie hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom

W ustawie nowelizującej została wprowadzona nieznana dotąd zasada. Odnosi się ona do sytuacji, w której zabezpieczenie hipoteką kilku wierzytelności będzie przysługiwało różnym podmiotom. Tego typu zabezpieczenie będzie służyło sfinansowaniu jednego przedsięwzięcia. Jednakże w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom – wierzyciele będą zobowiązani do powołania administratora hipoteki.

Warto zapamiętać, iż administratorem hipotecznym w powyżej opisanym przypadku może być jeden z wierzycieli albo osoba trzecia. Natomiast umowa, na mocy której będzie powoływany administrator hipoteki – powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Nowe przepisy prawne zawarte w ustawie o księgach wieczystych i hipotece – mogą uprościć stosowanie w praktyce instytucji hipoteki, jako formy zabezpieczenia wierzytelności. Jednakże instytucja ta posiada też ograniczenia. W ustawie nowelizacyjnej nie wyjaśniono, co znaczy pojęcie: „jednego przedsięwzięcia” – co może wzbudzić wiele kontrowersji przy interpretacji tego przepisu.

Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej 

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Podstawa prawna:

- art. 682 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 791 ust. 1 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 941 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 115 e § 2 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...