Lokale zastępcze i zamienne

Fotolia / Fotolia
Chcąc pozbyć się lokatora, który np. zalega z płatnością czynszu, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu innego lokalu.

Obecne przepisy nie pozwalają na eksmisję „na bruk”. Oznacza to, że w każdorazowej sytuacji lokator musi być przeniesiony do innego lokalu:

  •  socjalnego, jeśli mu przysługuje,
  •  zamiennego, jeśli wynajmujący jest obowiązany go wskazać,
  •  innego, jeśli może w nim zamieszkać (np. u rodziny).

Kwestia prawa do innego lokalu jest ustalana podczas postępowania sądowego w sprawie o eksmisję.

Kwestia lokalu socjalnego, zamiennego i tymczasowego

Jeśli sąd w wyroku eksmisyjnym ustali, iż najemcy przysługuje prawo do innego lokalu (socjalnego lub zamiennego) – musi on być dostarczony:

  •  socjalny – przez organy administracji samorządowej,
  •  zamienny – przez wynajmującego.

Lokal zamienny musi znajdować się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, być wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczasowym. Warunek powierzchni można jednak uznać za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.

Lokal zastępczy

Jeśli sąd w wyroku stwierdzi, iż najemcy nie przysługuje lokal zamienny, ani socjalny – wówczas komornik wysłuchuje dłużnika w celu ustalenia jego sytuacji rodzinnej i majątkowej oraz ustalenia, czy dłużnikowi przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, gdzie mógłby zamieszkać.
Jeśli najemca nie ma gdzie zamieszkać po wyprowadzeniu się z dotychczasowego lokalu, wówczas w pierwszej kolejności to na wynajmującym spoczywa obowiązek dostarczenia pomieszczenia tymczasowego.

Lokal tymczasowy musi spełniać następujące warunki:

  • nadawać się do zamieszkania,
  • zapewniać, co najmniej 5 m2 na osobę,
  • znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osoby eksmitowanej,
  • posiadać dostęp do źródła wody i do ustępu (nawet, gdy znajdują się poza budynkiem),
  • posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne,
  • posiadać możliwość ogrzewania,
  • posiadać niezawilgocone przegrody budowlane,
  • zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.

Lokal może mieć niższy standard jedynie, jeśli najemca się na niego zgodzi.

Kiedy gmina musi zapewnić lokal

Komornik występuje do gminy o wskazanie dla dłużnika tymczasowego pomieszczenia, dopiero jeżeli:

  • w dłużnik nie znalazł takiego lokalu lub pomieszczenia,
  • w wierzyciel nie wskazał tymczasowego pomieszczenia.

Co się dzieje gdy nie najemca nie może otrzymać innego lokalu

Do czasu wskazania właściwego lokalu – postępowanie egzekucyjne w zakresie eksmisji – pozostaje zawieszone. Oznacza to, że dotychczasowi najemcy muszą być pozostawieni w lokalu. Nie oznacza to jednak tego, że nie muszą za niego płacić.
Formalnie nie jest to już jednak czynsz – tylko odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu. Jego wysokość powinna odpowiadać wysokości dotychczasowo wpłacanego czynszu.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...