Kiedy jest pierwszy dzień zimy i czy to najkrótszy dzień w roku?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Kiedy zaczyna się zima? / Shutterstock

W jakim terminie rozpoczyna się zima? Czym różnią się astronomiczne pory roku od kalendarzowych? Który dzień w roku jest najkrótszy? Odpowiadamy.

Zima astronomiczna, kalendarzowa, przesilenie zimowe

W kontekście pór roku najczęściej posługujemy się pojęciami zimy astronomicznej i kalendarzowej. Pory roku kalendarzowe co roku zaczynają się w tych samych terminach. Początek zimy kalendarzowej przypada na dzień 22 grudnia. Tak jest i w tym roku. 

Inaczej jest zaś z porami astronomicznymi. Są one wyznaczane przez moment górowania Słońca nad równikiem albo zwrotnikami. Na półkuli północnej w momencie, w którym Słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca ma miejsce przesilenie zimowe. Dzień przesilenia zimowego jest jednocześnie najkrótszym dniem w roku. Może to mieć miejsce 21 lub 22 grudnia. W tym roku jest to dzień 22 grudnia. Najkrótszy dzień w roku potrwa około 7 godzin i 40 minut, co oznacza, że będzie krótszy od najdłuższego o nieco ponad 9 godzin.

Zima termiczna, metrologiczna, fenologiczna

Warto pamiętać, iż pory roku możemy określać również według innych kryteriów. Przykładowo, termiczne pory roku są rozróżniane ze względu na średnie dobowe temperatury powietrza. Termiczna zima występuje wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 0°C. Termiczne przedwiośnie i przedzimie mamy wówczas, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi od 0 do 5°C.

Meteorolodzy i klimatolodzy rozróżniają też metrologiczne pory roku. Są one wyznaczane do porównywania okresów o takiej samej długości i obliczeń statystycznych. Metrologiczna zima zaczyna się 1 grudnia i trwa do 28 lutego. 

Z kolei podziału na fenologiczne pory roku dokonuje się w oparciu o fazy rozwojowe roślin, a także zachowania zwierząt. Fenologiczna zima jest okresem spoczynku roślin, oznacza przerwę w wegetacji.

Zimowe przysłowia

A oto kilka przykładowych przysłów o zimie:

  • Zima bez śniegu – lato bez chleba
  • Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi
  • Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima
  • Późna zima długo trzyma
  • Gdy w styczniu deszcz leje, złe robi nadzieje
  • Dłużej świat zima ziębi niż lato zagrzewa
  • Jak się grudzień zaczyna, taka będzie cała zima
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...