Jak założyć staw hodowlany?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Założenie stawu hodowlanego warto rozpocząć od przemyślanego projektu. Czy zakładając staw potrzebne jest zezwolenie? O czym warto pamiętać budując staw hodowlany? Jak radzić sobie z glonami w stawie?

Zezwolenie na staw hodowlany

Zanim przystąpimy do budowy stawu w pobliżu ujęcia wody, należy postarać się o niezbędne pozwolenie wodnoprawne. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu korzystać ze zbiornika. W Wydziale Budownictwa i Architektury, który znajduje się w naszym Starostwie Powiatowym, uzyskamy konkretne informacje oraz koszt takiego zezwolenia. Woda płynąca jest bowiem własnością państwa i warto przed jakąkolwiek inwestycją zapoznać się z prawem wodnym.

Sprawa ma się trochę inaczej, jeżeli chcemy wybudować staw z wodą stałą. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z wód powierzchniowych, a jedynie wykopać zbiornik na ziemi podmokłej – nie potrzebujemy zezwolenia na jego budowę. Należy jednak pamiętać, że staw nie może być wówczas połączony z żadnym odpływem i dopływem rzeki, ani innego ujęcia wody.

Budowa stawu – o czym warto pamiętać?

Budując staw obok niezbędnego zezwolenia jest również bardzo istotna jego  powierzchnia i głębokość. Należy również zastanowić się – jeszcze na etapie projektowania stawu – jakie ryby w nim zamieszkają i dobrze przemyśleć wymianę wody w zbiorniku. Głębokość stawu ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy czy ryby będą mogły w nim przezimować. Wymiana wody wpływa na czystość naszego zbiornika. W stawach z wodą stałą zabieg ten jest nieco trudniejszy. Należy jeszcze wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ochrony środowiska.

Glony w stawie

W dużych zbiornikach wodnych łatwiej zachować równowagę biologiczną i co za tym idzie, glonów jest znacznie mniej. Jeżeli jednak mamy problem z glonami lub chcemy go po prostu uniknąć – warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze staw możemy częściowo zacienić – wysokimi bylinami i krzewami. Lepiej nie budować stawu w okolicy dużych drzew, gdyż korzenie mogą uszkodzić dno i zanieczyszczać powierzchnię liśćmi. Po drugie, nie przesadzajmy z nawozami, które zasilają glony w substancje odżywcze. Nie przekarmiajmy również ryb. Pożywienie powinniśmy dostarczać raz dziennie i to w takiej ilości, którą ryby zjedzą w ciągu kilku minut. Warto również pamiętać, aby ilość ryb była dostosowana do wielkości zbiornika wodnego. Jeżeli ryb jest zbyt dużo ilość tlenu może być dla nich niewystarczająca.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...