Kiedy produkty zawierające GMO nie muszą być znakowane?

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Zakupy. Fot. Fotolia
Znakowanie produktów zawierających GMO wymaga by na etykietach zawsze zawarta była informacja o tym, że produkt zawiera GMO lub jest genetycznie modyfikowany. Są jednak wyjątki, kiedy produkty zawierające GMO, nie muszą mieć na opakowaniu informacji, że zawierają GMO. Zobacz, kiedy takie wyjątki są możliwe.

Wszystkie produkty zawierające w swoim składzie GMO lub  produkty genetycznie modyfikowane mogą być wprowadzone na rynek o ile będą prawidłowo oznakowane.

W niektórych przypadkach mogą zostać określone konkretne wymagania, wg których na etykietach produktów powinny znaleźć się dodatkowe informacje. Dzieje się tak w przypadku, gdy żywność nie spełnia norm od swoich rynkowych odpowiedników w:

– składzie,
– wartościach odżywczych,
– określonym celu wykorzystania żywności,
– skutkach dla zdrowia określonych dla konkretnych grup populacji.

oraz w przypadku, gdy:

– skład żywności może mieć jakikolwiek wpływ na zagadnienia etyczne lub religijne.

Każda etykieta produktu spożywczego, który nie ma swojego odpowiednika na rynku, powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat charakteru produktu oraz właściwości żywności.

Zobacz także: Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?

Znakowanie żywności GMO – kiedy nie jest wymagane?

Żywność genetycznie modyfikowana (GMO) nie wymaga oznaczania jeśli próg zawartości GMO w jej składzie nie przekracza 0,9% dla każdego składnika liczonego indywidualnie oraz jeśli producent tej żywności jest w stanie udowodnić, że obecność materiału genetycznie modyfikowanego jest przypadkowa lub technicznie nieunikniona.

Aby móc określić, czy występowanie materiału GMO jest przypadkowe lub nieuniknione, każdy podmiot gospodarczy powinien przedstawić odpowiedni dowód wszelkim organom kontrolnym, że podjęto właściwe kroki mające na celu uniknięcie występowania takiego materiału.

Zobacz także: Żywność bez GMO – jak ją kupować?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...