Czosnek – uprawa

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Czosnek.
Uprawa czosnku w ogrodzie nie jest skomplikowana. Czosnek to roślina o intensywnym zapachu i ostrym smaku. Czosnek ma także właściwości bakteriobójcze, co stanowi doskonałą broń przeciw wirusom i bakteriom. Zobacz jak uprawiać czosnek w ogrodzie?

Czosnek ma bardzo szerokie zastosowanie w przetwórstwie mięsnym oraz warzywnym. Zawarty w czosnku olejek lotny posiada właściwości lecznicze – jego związki niszczą bakterie chorobotwórcze. Czosnek zawiera również witaminę C i witaminy z grupy B.

Stanowisko

Czosnek lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Najlepsze plony czosnku zbierzemy uprawiając go na stanowisku po burakach pastewnych lub cukrowych, po ziemniakach, ogórkach, kapuście, kalafiorze lub selerze. Uprawianie czosnku po sobie nie jest wskazane, gdyż roślina może chorować i wydawać plon niższej jakości.

W przeciwieństwie do cebuli, czosnek jest bardziej wymagający, ale jednocześnie lepiej znosi niższą temperaturę. Wytrzyma również wczesnowiosenną suszę, ale w okresie formowania się główek, staje się bardzo wrażliwy na brak wody.

Zobacz także: Jak dbać o grill w ogrodzie?

Podłoże

Czosnek to roślina, która wymaga gleby bardzo żyznej, przewiewnej i zasobnej w wodę. Najlepsza uprawa powstaje na madach, czarnych ziemiach i lessach.

Zobacz także:  Wyposażenie ogrodu – vademecum

Wysiew

Do uprawy czosnku korzysta się z tzw. ząbków. Przed wysadzaniem ząbki powinno się posortować, gdyż od wielkości plonu zależy wielkość ząbka.

Czosnek sadzi się dość wcześnie – koniec marca, początek kwietnia. Możliwe jest również sadzenie czosnku na przełomie października i listopada. Dzięki sadzeniu przed zimą, czosnek ma możliwość jeszcze trochę urosnąć, przed nadejściem wiosny. W Polsce częściej sadzi się czosnek wiosną.

W uprawie zagonowej czosnek sadzi się na głębokości 3–5 cm wiosną i 5–8 cm jesienią, w rzędach co 15 cm przy odległości w rzędzie około 8–10 cm. Jeżeli posadzimy roślinę zbyt płytko, spowoduje to jej krzywy wzrost.

Zobacz także: Rzodkiewka - uprawa

Nawożenie

Czosnek możemy uprawiać na glebach mało próchnicznych w pierwszym roku po oborniku. Obornik powinien być odpowiednio rozłożony i dany jesienią poprzedniego roku. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę czosnku na ziemiach próchniczych, wówczas należy poczekać dwa lata po oborniku. Czosnek jest bowiem bardzo wrażliwy na zakwaszenie gleby.

Podlewanie

W okresie suszy czosnek powinien być nawadniany lub podlewany – szczególnie w okresie wiązania główek. Jeżeli będziemy tego przestrzegać, roślina da znacznie większy plon.

Szkodniki i choroby

Czosnek do swoich największych wrogów, podobnie jak cebula, zalicza śmietkę. Owad ten jest podobny do muchy domowej, lecz nieco od niej mniejszy. Składa jaja na ziemi, w pobliżu plonów. 8mm larwy wgryzają się do wnętrza rośliny, która żółknie, więdnie i gnije.

Żeby uchronić się przed tym i innymi szkodnikami, należy: niszczyć reszki po żniwach, stosować tylko zdrowe nasiona, zdezynfekować ziemię kilka dni przed sadzeniem, niszczyć chore chwasty, zwalczać mszyce (przenoszą wirusy).

Kanapka z czosnkiem

Składniki:
kromka ciemnego pieczywa
masło
2 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Kromkę chleba smarujemy masłem i układamy na niej drobno posiekany czosnek.

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...