Zioła na zaparcia

Justyna Hek
rozwiń więcej
Mięta. Fot. Fotolia / Fotolia
Zioła mogą być stosowane nie tylko na kaszel czy na ból głowy, lecz także na zaparcia. Odpowiednio przygotowane napary z Mięty pieprzowej, liści Jeżyny, kwiatu Rumianku i innych ziół sprawią, że zaparcia przestaną być naszym problemem. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na zaparcia.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

Mięta wykorzystywana jest jako zioło lecznicze. Herbatki z Mięty wspomagają pracę układu pokarmowego poprzez łagodzenie wzdęć, nudności, zgagi, dlatego mogą być stosowane przy leczeniu uciążliwych zaparć. Mięta wspomaga również wydzielanie soków trawiennych. Mięty pieprzowej używamy jako przyprawy, dlatego na pewno znajdziemy dla niej miejsce w swojej kuchni.

Zobacz także: Zioła na kaszel

Mięta pieprzowa – uprawa  

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Najlepszą glebą dla Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna i bogata w wapń. Pamiętajmy, że Mięta należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, dlatego powinniśmy ją regularnie nawozić. Stosujmy nawozy organiczne i nawozy mineralne. Ważne  aby nie dopuścić do przenawożenia Mięty pieprzowej, gdyż wówczas roślina będzie słabiej rosnąć. Podczas pielęgnacji Mięty najważniejsze jest opielanie – roślina nie może być zagłuszona przez inne rosnące obok. Miętę pieprzową należy zbierać po pojawieniu się pierwszych kwiatów. Dzięki temu roślina będzie zawierała dużą ilość olejków eterycznych, które pomogą nam w leczeniu różnorodnych dolegliwości.

Jeżyna – właściwości lecznicze

Jeżyna jest stosowana przy zaparciach gdyż skutecznie pomaga osobom z zaburzeniami przemiany materii i przy problemach z trawieniem. Poza tym Jeżynę zaleca się chorym na nerki i pęcherz moczowy. Sok z Jeżyn ma działanie przeciwgorączkowe, dlatego może być stosowany przy przeziębieniach i grypie.

Jeżyna – uprawa

Najlepszym miejscem do uprawy Jeżyny jest miejsce słoneczne, ale niewystawione na bezpośrednie działanie wiatru. Gleba odpowiednia dla tej rośliny to gleba próchnicza, luźna i wilgotna. Dwa razy do roku należy nawozić krzewy nawozami wieloskładnikowymi – to najprawdopodobniej zapewni nam obfity plon.

Rumianek – właściwości lecznicze

Rumianek w postaci herbat i naparów wpływa łagodząco na bóle brzucha spowodowane skurczami jelit. Dodatkowo zioło działa również rozkurczająco, a także wspomaga wydalanie gazów z organizmu. Ze względu na te właściwości Rumianku możemy go stosować przy problemach z zaparciami.

Zobacz także: Zioła dla diabetyków

Rumianek – uprawa

Rumianek to roślina na stanowisko słoneczne. Odpowiednią glebą do uprawy Rumianku jest gleba wapienna, żyzna i nieco cięższa. Podczas pielęgnacji Rumianku pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu i wzruszaniu gleby w pobliżu rośliny. Jeśli chcemy rozmnażać Rumianek, możemy to zrobić przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Podczas siania nie należy przykrywać nasion ziemią, a jedynie wgniatać je lekko w podłoże.

Zobacz także: Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...