Urszula Szabłowska: Mikroapartamenty to przejaw psucia rynku nieruchomości [PODCAST]

Szymon Glonek
rozwiń więcej
Inne
Jakie warunki, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi spełniać mieszkanie? Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania powinna wynosić 25 metrów kwadratowych. Mimo to, na rynku nieruchomości widoczna jest popularność "mikroapartamentów", których powierzchnia nie przekracza często nawet 20 metrów kwadratowych.

Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia jej mieszkańców? Dlaczego architektura to sztuka planowania przyszłości? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?

Te kwestie w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia architekt, Urszula Szabłowska, wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka „DGPtalk: Obiektywnie o biznesie”.

Czym są mikroapartamenty?

Powiem szczerze, że moim zdaniem "mikroapartamenty" to jest najzwyklejszy chwyt reklamowy. Nie ma czegoś takiego, jak "mikroapartament". Są po prostu niewielkie mieszkania.

W Polsce przepisy dopuszczają do wybudowania mieszkań co najmniej dwudziestopięciometrowych. Dwadzieścia pięć metrów kwadratowych to jest mieszkanie wielkości kawalerki, w którym da się funkcjonować, ale to na pewno nie jest mieszkanie na całe życie. To jest mieszkanie na jakiś czas – podkreśla Urszula Szabłowska.

Czym spowodowany jest obecny boom na mikroapartamenty?

Mam wrażenie, że cały ten ruch wokół "mikroapartamentów" jest po prostu związany ze spekulacją. Moim zdaniem, fakt, że te mieszkania są popularne, nie wynika z tego, że ludzie po prostu kochają takie małe mieszkanka i chcą, żeby było im przytulnie. Powody są inne.

Po pierwsze, ludzie nie mają pieniędzy. Po drugie, jeśli już mają pieniądze, to próbują je jakoś zabezpieczyć inwestując w nieruchomość. Myślę, że kupując "mikroapartament", wcale nie planują w nim zamieszkać, tylko chcą go wynajmować. A jeżeli już mieszkać, to przez krótki czas, np. przez okres studiów dziecka.

Sama nazwa "mikroapartament" budzi mój sprzeciw i odrazę, ponieważ to jest najzwyklejsza słowna manipulacja – mówi Szabłowska.

Czy mikromieszkanie można nazwać apartamentem?

Według mnie, samo sformułowanie "apartament w bloku" nie jest dobre. Apartament jest zdefiniowany przez pewien luksus, ekskluzywność i wyjątkowość.

Dlatego trudno jest mówić, zarówno o "apartamencie w bloku", jak i "mikroapartamencie". Prawdziwe apartamenty z tymi mieszkaniami, które obecnie są oferowane, mają tylko jedną wspólną cechę, a mianowicie: cenę. To jest przeolbrzymia cena i absolutnie nieadekwatna do wartości tej przestrzeni – stwierdza Szabłowska.

Urszula Szabłowska – architekt Izby Architektów RP, wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...